Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Од април минималната плата ќе биде 20.175 денари

  „Почнувајќи од април минималната плата во државата ќе биде повисока за 2.175 денари и од 18.000 ќе се покачи на 20.175 денари“, изјави претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, по завршувањето на денешниот Економско социјален совет на кој беше донесена одлуката за зголемување на минималната плата во државава. Како што ветивме, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

УЈП: Од денеска може да се аплицира за финансиска помош за исплата на минималната плата

  Од денеска може да се аплицира за добивање финансиска помош за исплата на минималната плата. На веб-страната на Управата за јавни приходи, веќе е поставен софтвер преку кој може да се поднесе барање за финансиската помош за исплата на разликата од придонесите на нето зголемената минимална плата. – Работодавачите кои сакаат да користат ваква државна […]

Вести Македонија Ударни вести

Од денес стартува исплатата на минималната плата од 18.000 денари

  Од денес, 80.000 вработени, наши сограѓани, работници во различни дејности и индустрии, земаат 18.000 денари минимална плата според последните законски измени и дополнувања за раст на минималната плата од март годинава. Владата во дијалог со бизнис заедницата, синдикатите и сите засегнати страни во изминатиот период постигна договор за зголемување на најниските плати, а утврдена […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Граѓаните очекуваат ефикасност, Собранието да го донесе законот за минимална плата

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил ги повика пратениците и политичките партии во Собранието што поскоро да го изгласаат законот за минималната плата. На социјалната мрежа премиерот пишува: „Ги охрабрувам пратениците во Собранието и политичките партии да дадат поддршка и што поскоро да го изгласаат законот за минималната плата. Граѓаните од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пратениците ја изгласаа потребата од носењето на Предлог-законот за минималната плата

  Со 101 глас за, ниту еден против и без воздржани пратениците ја изгласаа потребата од носењето на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимaлна плата во Република Северна Македонија.     Со предлог законот кој се носи по скратена постапка минималната плата ќе изнесува 18.000 денари. Според министерката за труд и социјална […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за раст на другите плати во јавниот сектор

  ВМРО-ДПМНЕ преку амандман ќе бара останатите плати во јавниот сектор да растат согласно растот на минималната плата.  -ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандман на Законот за минимална плата, во којшто ќе побара и останатите плати во јавниот сектор да растат согласно растот на минималната плата усогласен со коефициентот на сложеност на работната сила. ВМРО-ДПМНЕ очекува веднаш […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Од април ќе се исплаќа минимална плата 18.000 денари за 80 илјади граѓани

  Минималната плата што ќе започне да се исплатува од месец април за 80.000 граѓани во нашата земја ќе биде во висина од најмалку 18.000 денари. Ова е резултат од договорот што вечерва го постигна Владата со синдикатите и со работодавачите. Со ова најново покачување на минималната плата, трето по ред во последните 4 години, […]

Вести Македонија Ударни вести

Синдикатите на протест: Минимална плата 18.000 денари или генерален штрајк!

  Претседателството и Советот на Сојузот на синдикати на Македонија,  заедно со штрајкувачките одбори денеска го блокираа центарот на Скопје, во знак на незадоволство од предлогот на работодавачите за методологијата на минималната плата. За синдикатот предлогот е неприфатлив бидејќи нивните пресметки покажале дека минималната плата би се зголемила на 16.164 денари, а синдикатот бара минималната […]

Вести Македонија Ударни вести

Законот за минимална плата на ССМ поддржан од партијата ДОМ

  Претседателот на ССМ, Дарко Димовски и пратеничката и воедно и претседателка на ДОМ, Маја Морачанин остварија средба на која дискутираа за барањето на ССМ пратениците да го поддржат и предложат предлогот на Законот за изменување и дополнување на Законот за минималната плата, со кој минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари и спирално […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Минималната плата порасна на над 15.000 денари и ќе продолжи да расте

  “Ако некој бил за зголемување на минималната плата, тогаш тоа е владата на СДСМ и да не заборавиме дека минималната плата беше 9.000 денари а сега е над 15.000 денари”, истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски.    Претседателот Ковачевски посочи дека тој бил еден од поддржувачите на растот на минималната плата уште во периодот […]