Вести Македонија Став

ЗНМ: Бараме итна и ефикасна истрага за напаѓачот на колегата Љубиша Игнатов

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара од Министерството за внатрешни работи да спроведе брза и ефикасна истрага за денешниот напад кон нашите колеги од ТВ24. Денеска, за време на снимање на инсерти за видеоприлог за потребите на телевизијата, вербално, а потоа и физички биле нападнати од страна на едно лице. ЗНМ веднаш контактираше […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Власта да почне да го применува Законот за здруженија и партии и да се затвори клубот Цар Борис

  Власта да почне да го применува Законот за здруженија и партии и да се затвори клубот Цар Борис, кој носи име на нацистички соработник. Законот за здруженија и партии е донесен и изгласан во собранието, тој треба веднаш да почне со примена. Името на клубот Цар Борис, е име на докажан нацистички соработник, под […]

Вести Македонија Ударни вести

Судот ја одби тужбата на Апасиев против новинарите

  Денеска во Основниот Кривичен суд во Скопје беше објавена пресудата со која се ослободуваат од обвинение новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ од „А1он“. Оваа пресуда следи по претходно доставената приватна тужба на пратеникот и лидер на политичката партија „Левица“ Димитар Апасиев кој ги тужеше новинарите за „неовластено објавување на лични записи“ според член 148 […]