Вести Свет Ударни вести

Столтенберг и полските власти се сомневаат дека ракетите во Полска биле истрелани од Украина

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска одржа прес-конференција по вчерашниот инцидент во Полска, во кој животот го загубија две лица. Столтенберг изјави дека нема индиции оти истреланиот проектил бил намерен напад од Русија или дека Русија подготвува воена акција против НАТО алијансата, пишува Би-би-си. Столтенберг додаде дека експлозијата во Полска најверојатно била предизвикана од […]

Вести Свет Ударни вести

Проектилите во Полска експлодирале во рок од неколку секунди

  Двете ракети кои паднаа во полското село Прзеводов на неколку километри од границата со Украина велат дека експлозиите се случиле на две блиски локации во рок од неколку секунди. Околу 16 часот вчера се слушнал силен звук во воздухот по што проектилите експлодирале, сведочат локалните жители за полскиот весник Газета Виборча. -Дојдоа еден по […]