Вести Македонија Став Ударни вести

ХК: Судиите да придонесат за враќање на довербата во правосудството

  На Европскиот ден на правдата, 25 октомври, кој го одбележува стремежот за подобар пристап до правда за граѓаните, потенцираме дека судиите, освен според законите, треба да работат согласно високите етички и морални вредности кои се вградени во функцијата што ја извршуваат. Судиите во своето работење треба да го почитуваат Уставот, законите и меѓународните стандарди […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишана соработка во правосудството помеѓу Австрија и РС Македонија

  Министерот за правда Кренар Лога одржа работна средба со министерката за правда на Австрија, Алма Задиќ. Австрија ја поддржува Република Северна Македонија на патот кон Европската Унија.  Лога и Задиќ потпишаа заедничка изјава за соработка  на двете министерства во областа на заштитата и спроведувањето на принципите на владеење на правото, реформите во областа на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Без поактивна улога на власта, тешко до подобрување на довербата во правосудството

  Народниот правобранител Насер Зибери, лично се сомнева дека има доволна спремност, капацитет и ресурси во надлежните институции да се промени состојбата со ниската доверба на граѓаните во правосудството. Зибери, коментирајќи ја анкетата на ИРИ за падот на довербата на граѓаните во правосудството, на денешната прес-конференција, појасни дека тука пред се мисли на републичкиот Судски […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Агелер: Корупцијата е најголемиот предизвик со кој се соочува РСМ

  Амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер истакна дека е збунувачки процесот за избор на нов шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, потенцирајќи дека корупцијата очигледно е најголемиот предизвик со кој се соочува Северна Македонија.   – Го гледав како збунувачки кога се случи и се уште го гледам така. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Техничката влада потфрли во сферата на правосудството

  “Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим. Актуелната политичка структура најмалку испорача или најмногу потфрли во сферата на правосудството и го пренсува ставот на комесарот за проширување Вархеји […]