Џо Бајден / Фото: The White House -Wikimedia Commons
Вести Свет Ударни вести

Во САД вакцинираните повеќе не мора да носат маски

  Граѓаните вакцинирани против корона вирус повеќе не мора да носат маски на отворено, според одлуката на главниот здравствен авторитет, Центарот за контрола и спречување на болестите (ЦДЦ), пандан на македонскиот Институт за јавно здравје, пренесува мета.мк. „Целосно вакцинираните лица (со сите примени дози), може да продолжат со активностите што ги правеле и пред пандемијата, […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Карпош со акција за делење на 3.000 маски во Злокуќани, Бардовци и Нерези

  Со цел поголема заштита на граѓаните и спречување на ширење на коронавирусот, Општина Карпош започна акција за делење на 3.000 маски, за повеќекратна употреба, во поруралните средини и населби како: Злокуќани, Бардовци и Нерези. Маски ќе се делат и пред пофреквентни места: пред маркети, банки, автобуски постојки.   Заштитната опрема е донација од здружението […]