Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јовески испрати писмено барање до Судскиот совет

  Во врска со информациите од 452-та седница на Судскиот совет на Република Северна Македонија, на која беше разгледан и усвоен извештај од работна посета на Основен кривичен суд Скопје, Јавниот обвинител на Република Северна Македонија испрати писмено барање до Судскиот совет. Барањето го објавуваме интегрално: -Во кои предмети судските рочишта биле одложувани повеќе пати […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Платформата за борба против корупција бара оставка од jавниот обвинител Љубомир Јовески

  Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата денеска побара оставка од Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, поради постапувањето на јавното обвинителство во врска со пожарот во тетовската модуларна болница каде 14 лица го загубија својот живот. „Од изведеното во документарецот „Убиство во Тетово“, истрагата на јавното обвинителство за случајот не е целосна и […]

Вести Македонија Ударни вести

Јавното обвинителство и МВР потпишаа Протокол за соработка

  Јавниот обвинител на Македонија Љубомир Јовески и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска потпишаа Протокол за соработка со кој се уредуваат клучни области на заедничкото постапување на двете институции.     Денеска заедно со Јавен Обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески, го потпишавме Протоколот за соработка меѓу Јавното обвинителство на Република Северна […]

Вести Македонија Ударни вести

Aлатка за мерење на перформансите на јавните обвинителства

  Јавниот обвинител Љубомир Јовески денеска се обрати на конференцијата „Подобрување на ефикасноста, транспарентноста и отчетноста на Јавното обвинителство“ на која беше презентирана алатката во изработка за мерење на перформансите на јавните обвинителства. Во своето обраќање, Јовески потенцираше дека јавните обвинители не бегаат од отчетност и одговорност за својата работа, но и другите чинители на […]

Вести Македонија Свет

Хелсиншки: 61 функционер ја поддржа Декларацијата против корупција

Хелсиншкиот комитет истакнува дека можноста за изразување на поддршка на институциите за борба против корупцијата не завршува. Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека Декларацијата за борба против корупцијата досега e потпишана од јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, специјалната обвинителка Катица Јанева, 18 министри и еден заменик-министер, градоначалникот на Градот Скопје и градоначалниците […]