Алтернатива Настани

Ѕвездите од ДАЈТЕ МУЗИКА со најзабавен концерт на планетата во Ист Гејт Мол

    За последниот викенд од најкраткиот месец од годината, Ист Гејт Мол подготви ексклузивно изненадување, – долгоочекуваниот музички концерт на младите и талентирани ѕвезди од ДАЈТЕ МУЗИКА. Влезот за концертот ќе биде бесплатен, а сите фанови на „Дајте музика“ со своите пријатели и семејства оваа сабота (26.02.2022), од 12:30 – 13:30 часот се поканети на оваа музичка манифестација во Ист […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Junior Eurovision: “Дајте музика”со “Green Forces” има скоро 1,4 милиони прегледи

  „Дајте музика“ на 19 декември ќе се претстават со „Green Forces“, а песната на официјалниот канал Junior Eurovision Song Contest. Всушност, во моментов има скоро 1,4 милиони прегледи. Музиката за „Green Forces“ ja напиша Роберт Билбилов, а текстот е на Робин Зимбаков. Видеоспотот е на „Вертиго вижуалс“, а во продукција на „Рифенштал“. Детскиот евросонг […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Над 600.000 прегледи за македонските претставници на детскиот ЕВРОСОНГ

  Со развиорени македонски знамиња, Green Forces од „Дајте музика“ на социјалните мрежи им се заблагодарија на сите фанови за поддршката што ја добиваат.     Веќе со над 600.000 прегледи од објавувањето на видеото, како и со високи позиции на трендинг-листите, македонската делегација периодов интензивно се подготвува за настапот на Детскиот евросонг во Париз. […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Алкалоид со хуманитарен видеоспот по повод 85-тиот јубилеј: “Чукни во дрво”

  Една од најпопуларните и најоптимистични македонски песни, антологиската „Чукни во дрво“, под покровителство на „Алкалоид“ доби нова верзија. Изведувана и преработувана повеќе од 3 децении од сериозни музичари од земјава и од регионот,  овојпат довербата за нејзина изведба авторот Влатко Стефановски им ја додели на најмладите. Безвременските стихови и уникатната преработка и изведба од […]

Алтернатива Македонија

„Бекутан“ и децата од „Дајте музика“ со божиќна порака за сите генерации

  Дружењето, патувањата, гушкањето со другарите и со другарките, концертите, насмевките без маски, а, неверојатно но вистинито, дури и училиштето се дел од нештата кои им недостасуваа не само на јунаците од популарниот детски серијал „Дајте музика“ туку, веројатно, и на сите луѓе на планетава во 2020 година.Во вонредни околности и со почитување на сите […]

Алтернатива Настани

Наскоро 30 нови продолженија на детскиот серијал „ДАЈТЕ МУЗИКА”

  Во студиото 2 на националниот сервис МРТВ, во текот на месеците август и септември се одвиваше мисијата навидум невозможна: снимање на нови 30 продолженија од детското музичко-забавно шоу “Дајте музика”.     Многу македонска музика, сопствен бенд, битка за тронот „главен во маалото“, детски кавги, помирувања и други разни згоди и незгоди на добро […]