Алтернатива Вести Настани Свет

DW: Првиот патнички дрон во светот -ВИДЕО

Првото беспилотно летало во светот за превоз на патници го имаше својот прв јавен лет на почетокот на неделава во кинескиот град Гвангжу. Патничкиот дрон наречен Еханг 184 може да превезува еден патник со брзина од 100 километри на час. Првиот патнички дрон во светот Првото беспилотно летало во светот за превоз на патници го […]