Вести Македонија Ударни вести

Формирана е комисија за стручен надзор во врска со случајот со родилката

  По извршениот вонреден инспекциски надзор на ДСЗИ, денес на барање на министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити формирана е комисија за стручен надзор во врска со случајот со родилката Б.М од Скопје.   Комисијата за стручен надзор, составена од двајца гинеколози, психијатар, клинички психолог и претставник од МЗ има задача да изврши надозр над […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери: Договорот ќе се разгледува на седница, која ќе биде затворена за јавноста

  Денес претседателот на Собранието Талат Џафери, одржа редовна координација на која, согласно воспоставената пракса во неговите мандати, се покануваат координаторите на пратеничките групи и претставниците на политичките партии претставени  во Собранието. Една од точките на Дневниот ред беше и претставувањето на Договорот за изградба на Коридорот 8 и 10д пред пратениците во Собранието. Со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Битолската болница сама бара дополнително комисија од здравство да го испита случајот со малата Јана

  Битолската клиничка болница денеска ќе побара напоредно и Комисија од Министерството за здравство да го испитува случајот со малата Јана, која завчера почина во  битолската болница, пренесува апла.мк. Александар Обедниковски, директор на болницата за Апла.мк вели дека според Законост за здравство ќе побара испитување на случајот и од Комисја на МЗ. Денеска  д-р Обедниковски […]

Вести Македонија Ударни вести

Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Иван Михајлов

  Комисијата за употреба на имиња на личности на денешната седница  даде негативно мислење за употреба на името Иван Михајлов поднесено од здружението Културен Центар ,,Иван Михајлов’ – Битола. Заклучокот од седницата ќе се проследи до министерот за правда кој ќе треба да донесе одлука по претходно добиеното негативно мислење од Комисијата. Комисијата за употреба […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МОН ќе ја преиспита содржината на учебникот по историја за 7-мо одделение

  Комисија формирана со одлука на министерот за образование и наука ќе ја преиспитува содржината на учебникот по историја за 7-мо одделение, откако до министерството пристигнаа повеќе претставки дека одредени податоци и информации кои се објавени во учебникот не соодветствуваат со научната реалност. Во законски утврден рок од 10 дена, Комисијата има обврска до министерот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Препораки за заедничко одбележување на историски личности со Бугарија

  Препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања усвоени од страна на Заедничката меѓувладина комисија формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија    Препораки за заедничко одбележување на историски личности  СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ Мисионерското дело на Светите браќа Кирил и Методиј ги […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонскиот тим во Комисијата за историски прашања ќе информира за решенијата за заеднички чествувања и за учебниците

  Македонскиот тим во Билатералната мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со Бугарија денеска ќе одржи брифинг во просториите на Министерството за надворешни работи во Скопје. Тема на брифингот, како што соопшти МНР, се усвоените решенија на Комисијата за заедничките чествувања и препораките за подобрување на учебниците по историја за шесто одделение во Северна Македонија […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Не треба да се создава притисок за рокови кај Историската комисија

  Според шефот на дипломатијата Бујар Османи не треба да се создава притисок со рокови кај Заедничката историска комисија со Бугарија, туку целта е да се создаде процес на доверба за решавање на спорните прашања. Османи, во гостувањето на ТВ Сител, исто така најави дека следниот состанок на експертско ниво со Бугарија, ќе се одржи […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Битола ќе ги надоместува штетите од земјотресот

  На денешниот состанок на општинскиот кризен штаб, беа разгледани двете состојби со кои во моментот се соочува Општина Битола, а беа донесени и конкретни мерки за понатамошно постапување во интерес на граѓаните. „На денешната седница на Советот на Општина Битола, ќе предложиме точка на дневен ред: формирање на комисија за проценка на штетите во […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Владата нема влијание на работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања

  Владата во ниту еден момент ниту се мешала, ниту имала било какво политичко влијание во работата на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија. Напротив, секогаш ја поддржувала нивната работа, како научници кои сами, заеднички двете страни, ги утврдија своите принципи на работа, се наведува во соопштението […]