Вести Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Филипче на роденден кај Лара, ќерката на донорот Јасмина Василковска

  Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот официјален фб профил објави фотографии од роденденот на Лара, ќерката на Јасмина Василковска, жената донор на срце и бубрези, која неодамна спаси три човечки животи.     “Среќен роденден Лара. Денеска ја запознав ќерката на Јасмина Василковска, жената донор на срце и бубрези, која неодамна спаси три […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Симон Трпчевски: Нека тече играта на фудбалерите како убавината на музиката!

  Маестро Симон Трпчески, вчера одржа концерт во Букурешт,  во рамки на „Македонската недела“ во романската престолнина, која е во организација на македонската Влада и Амбасадата во Букурешт. Гости на овој концерт беа македонските фудбалски репрезентативци од ЕУРО 2020.     “Прекрасно завршување на сезоната на Романскиот радиски камерен оркестар, со суптилна и живописна музика […]

Алтернатива Статуси

Колку од нас умеат да ги раскрилат своите крилја за да полетаат – Соња Р.Јовановски

    Колку од нас умеат да ги раскрилат своите крилја за да полетаат до местото каде што едно битие се обидува да ги исправи сите изместувања, несовршености…и колку од нас умеат сето доживеано и преживеано да го согледаат почнувајќи од кризата на човековото (наше) самоспознание …преку интуицијата и метафизичката теза за „креативната еволуција“, низ […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Евроамбасадорот Гир: На охридското крајбрежје нема место за дивоградби и треба да се отстранат

  На крајбрежјето на Охридското Езеро, нема место за дивоградби и тие треба да се отстранат за да се зачува природното и културно богатство на овој регион, објави Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир на твитер. “Нелегалните градби немаат место покрај Охридското Езеро и треба да бидат отстранети. Уникатното природно и културно богатство на регионот – […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

МНР Османи: Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија е возвратна политичка одлука

    Министерството за надворешни работи смета дека протерувањето на македонски дипломат од Москва е неоснован потег и дека станува збор за политичка одмазда која негативно ќе влијае на односите меѓу двете земји. „Министерството за надворешни работи искажува жалење за овој неоснован потег на руската страна, кој претставува политичка одлука базирана единствено на начелото на политичка […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Бочварски: Семејството Белчовски ги поместија вредностите во општеството

  Семејството на починатата Верица Белчовска, ќе добие стан на користење, во Струмица, со одлука на Комисијата за станбени прашања во Владата, објави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.     “Имајќи ја во предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, како […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

  Врз основа на потпишан билатерален договор, Обединетото Кралство е деветтата држава во која носителите на македонска возачка дозвола кои престојуваат на територијата на оваа држава, не им е потребна меѓународна возачка дозвола, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот ФБ профил. -Имено, на носителите на македонска возачка дозвола кои имаат регулирано постојан […]

Вести Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

На денешен ден е роден Киро Глигоров – великан на современата историја на нашата земја

  На денешен ден е роден Киро Глигоров (1917-2012), еден од великаните на современата историја на нашата земја и на вековниот стремеж за самостојност на македонските граѓани.   Од НОБ и АСНОМ, чијшто учесник беше, и за време на неговите два мандати како претседател во најважните мигови за создавањето на самостојната македонска држава, претседателот Глигоров […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Со Охридскиот Договор не се бара на овој начин да се оствари правичното вработување во јавниот сектор

  “За мене не е толку битно дали некој директор треба или не, од принципиелни причини, да биде разрешен, затоа што не ја извршува наредбата на Премиерот.   За граѓаните на Македонија многу поважно е да се утврди одговорноста на тие што повеќе од десет години, злоупотребувајќи ја службената положба, овозможиле ненаменски, спротивно на Уставот […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Кирацовски: Да се променат критериумите за рамковна распределба на вработените

  Поранешниот пратеник на СДСМ, Александар Кирацовски на својот официјален ФБ профил напиша зошто не треба да серазреши директорот на Државниот и пазарен инспекторат Стојко Пауновски. “Да се менуваме на подобро, менувајќи го лошото, не доброто! Да не се разрешува директорот на ДПИ, Стојко Пауновски, туку да се променат критериумите за рамковна распределба на вработените […]