Вести Македонија Статуси

Силјановска: За правните небулози и заплашувањата

“Вчерашниот ден не беше само крунисан со ентузијазмот на граѓаните, кои масовно излегоа да дадат потпис за поддршка на претседателската кандидатура, туку и ден на недолични инсинуации и лични дисквалификации од политичките ривали и неистомисленици кои се обидуваат да ја запрат енергијата меѓу граѓаните која се заканува да ги порази. И сето тоа поради еден […]

Вести Македонија Статуси

За кого одработува Командант Малишева со провокативните изјави

Мухамед Красниќи алијас командант Малишева, еден од учесниците во Диво насеље, на својот ФБ профил им честиташе на напаѓачите на екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристевски кои се осомничени за организатори на крвавиот четврток, а кои вчера беа истепани во затворот во Шутка. –” Секој политичар кој е вмешан во оваа стапица…и кој ќе […]

Статуси

Сите се возиме во автобусот наречен живот

“Сите се возиме во ист автобус, кој денес, кој вчера, некој утре. Кога пишувам за љубов, мислам за сите луѓе што се возиме во автобусот наречен живот. Овој ден е мрачен и тажен но, и секој нареден кога мразите некого кој не ви е во домот, а тоа е омраза кон другиот, туѓиот со кого […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Мицкоски: Колку и да бегаш Заев ќе те победам на парламентарни избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по одлуката на СДСМ да не распише вонредни парламентарни избори, порача дека Зоран Заев и СДСМ избегале од избори, ама дека нема да избегаат од волјата на народот. „СДСМ е во страв и хаос. Многу брзо ќе се соочат со вистината на сопствениот неуспех. Колку и да бегаш Заев ќе […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Ѓорчев: Ќе обезбедам најмалку 10 сенатори кои ќе бидат поддршка на Македонија

Лично се познавам со 30-тина конгресмени од САД, а деновиве поради краткиот престој имав можност да се видам само со 10-тина од нив, напиша на Фејсбук Влатко Ѓорчев, пратеник и кандидат кој се пријави на огласот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата. – Во Сенатот се познавам со 10-тина сенатори, а деновиве се сретнав со […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Азилантот Груевски од Будимпешта по потпишувањето на Пристапниот договор за НАТО

Денеска по потпишувањето на Пристапниот договор за НАТО, Никола Груевски на својот фејсбук профил повторно се јави од Будимпешта. Тој на својот профил објави текст кој планира да го објавува во продолженија. Ова е неговото денешно обраќање: Нова парадигма. За името. (Го честитам денешното потпишување на протоколот за НАТО. Размислувања за нова национална стратегија по […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Најчевска до Османи: Крадците одат во затвор. Тој кој шурува со крадци и самиот е или многу брзо ќе стане крадец

“Парите не се наоѓаат таму каде што требало да се наоѓаат. Тоа се вика противправно располагање со туѓу средства или народски кражба. Еве на пример, доколку директорот во мојот институт реши пари наменети за плати на администрацијата да ги подели како плати за научниот кадар тој ќе оди на суд и ќе биде соодветно санкциониран.Крадците […]

Алтернатива Вести Изјави Статуси Ударни вести

Макрадули: Не ми е пријатно кога ми посакувате канцер за мене и моето семејство

По мое длабоко убедување проблемот со загадениот воздух е најголемиот предизвик на општеството после интеграцијата во НАТО и ЕУ. И откако со исклучителен ангажман на владата, а пред се со напорите на Премиерот Заев се заокружи тој процес, на ред (иако не треба ова да биде дел од некоја листа, туку приоритет број еден) доаѓа […]

Вести Изјави Статуси Топ теми Ударни вести

Тодоров: Мицкоски, победа на претседателските избори или пакувај си ги куферите!

Не можев да го гледам, ама прочитав дел од поентите на Мицковски од неговото гостување на Сител. Христијан треба да знае дека партијата никогаш не губи, туку само победува. При победа сите се заслужни, и сите ги делат аплаузите и заслугите, но при пораз вината паѓа главно врз претседателот на партијата, шефот на Републичкиот Изборен […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Тортевски: Ако Игор Југ не добие амнестија доброволно се јавувам да го бранам про боно

„Ако Игор Југ не добие амнестија доброволно се јавувам да го бранам про боно“, напиша адвокатот Александар Тортевски на „Твитер“. Aдвокатот Александар Тортевски на својот профил на „Твитер“ се понуди бесплатно да го застапува обвинетиот Игор Југ пред судот, ако не добие амнестија. Според него, обвинетиот Игор Југ има повеќе право да добие амнестија од пратениците, […]