Во соработка со SPORTY.MK

Сите спортски вести се превземени од спортскиот портал Спорти

Sporty Logo

Спорт

Г.Стејт се спаси од елиминација, славеше на 5-тиот дуел со Оклахома и намали на 3-2

Кошаркарите на шампионите Голден Стејт го добија 5-тиот натпревар од финалето на западната конференција против Оклахома со 120-111 и намалија на 3-2 во победи. Голден Стејт избегна елиминација во петтиот меч од финалната серија, но доколку сака да остане во игра за пласман во големото финале, неговите кошаркари ќе мора да победат и во […]

Спорт

Леброн Џејмс и Стеф Кари ја предводат најдобрата петорка во НБА лигата

Стеф Кари и Леброн Џејмс ја предводат најдобрата петорка во НБА лигата, во регуларниот дел од сезоната. Кари, беше избран за МВП на сезоната, ги доби сите 645 бодови во изборот на новинарите и тренерите, додека Леброн доби 8 бодa помалку. Покрај Кари и Леброн, во првата петорка се избрани уште Расел Вестбрук од […]

Спорт

На Роланд Гарос се игра 3.коло, во 1/8 се пласираа Бегу, Мугуруза и Халеп!

На терените на Ролан Гарос започнаа дуелите од третото коло на вториот Гренд слем турнир сезонава. Бранителот на трофејот Станислас Вавринка игра со Жереми Шарди, Ришар Гаске за противник го има Ник Киргиос, фаворитот број два Енди Мареј се соочува со Иво Карловиќ. Осмиот носител Милош Раониќ игра против Андреј Мартин, Жил Симон за […]

Спорт

Слушнете ја официјалната химна за ЕВРО 2016

Ди-џејот Дејвид Гета ја направи официјалната химна за претстојното Европско првенство во фудбал, Франција 2016. Песната е со наслов “This One’s For You” ќе ја изнаслушаме во следните два месеца, а главниот вокал во химната на ЕВРО 2016 и припаѓа на младата шведска ѕвезда Зара Ларсон, додека во позадина можат да се слушнат и […]

Спорт

Жозе Мурињо промовиран во нов тренер на Манчестер Јунајтед!

Жозе Мурињо e новиот менаџер на Манчестер Јунајтед откако клубот реши да му врачи отказ на Луј Ван Гал. Раководните луѓе на Манчестер Јунајтед не беа задоволни од Ван Гал, бидејќи не успеа да избори пласман во квалификациите во Лигата на шампионите, иако го освои ФА купот на Англија. Манчестер Јунајтед во Премиерлигата и […]

Спорт

Составот на Исланд за ЕУРО 2016

Селекторот на Исланд, Ларжер Лагербек ги објави играчите кои ќе ја претставуваат земјата на првиот голем фудбалски настан, ЕУРО 2016 во Франција. Меѓу имињата се најде и ветеранот Ејдур Гудјонсен, кој со својте 38-години ќе биде меѓу најстарите фудбалери на шампионатот во Франција. Голмани: Ханес Халдорсон (Бодо Глим) Јогмундур Кристинсон (Хамарби), Ингвар Џонсон (Сандерфорд) […]

Спорт

Составот на Австрија за ЕУРО 2016

Селекторот на Австријската фудбалска федерација, Марсел Колер го откри составот за престојното Европско првенство во Франција 2016. Австрија е потенцијално пријатно изненадување, има млад тим, кој е желен за докажување. Ова ќе биде само втор пат Австрија да игра на едно Европското првенство, а првиот беше во 2008 година, кога тие беа домаќини. Голмани: Роберт […]

Спорт

Роланд Гарос 2016 – Елиминација на Кербер и Азаренка, Мареј го доби маратонот со Степанек!

На тенискиот гренслем Роланд Гарос конечно се одигра 1.коло без прекини. Енди Мареј во маратонски пет сета и 3 часа и 40 минути игра успеа да се пласира во второто коло откако со 3:2 во сетови го победи Радек Степанек. Мареј губеше и со 2:0 во сетови, но успеа да се врати и да […]

Спорт

Шампионот Голден Стејт пред елиминација, Оклахома поведе со 3-1 во победи!

Кошаркарите на Оклахома Сити се на чекор од големото финале на НБА лигата. Во четвртиот натпревар кои го одиграа пред домашната публика го декласираа шампионот Голден Стејт со 118-94 и поведоа со 3-1 во победи во финалето на западот. За пласман во финалето на Оклахома и е потребна уште една победа против актуелните шампиони, […]