Интервју Настани Текстови Ударни вести

ИНТЕРВЈУ СО ИВАНА НАСКОВА: ЧИКАГО Е ЉУБОВ И ИНСПИРАЦИЈА

  Македонската писателка, стенд-ап комичарка и водителка, Ивана Наскова веќе некое време е во Америка и оттаму ни го најави нејзиниото ново дело. По успешните книги “Секогаш те одбирав тебе”, трилерот “Сетра”, “Вети ќе ме сакаш” и “Совршениот странец”, Ивана ги изненади своите читатели со најавата на нова книга.     За ДЕНЕС магазин, Ивана […]

Вести Колумна Македонија Став Текстови

Пандемијата е пожар кој може да го изгасиме преку масовна вакцинација – Иван Дургутов

  Ретко кој можеше да очекува и претпостави дека обично, редовно соопштение кое се лиферува по секоја одржана владина седница може да побуди особен интерес помеѓу пошироката и општа јавност. Но, се случи и тоа чудо и соопштението од одржаната 97. седница на Владата разви огромни полемики и преписки, најмногу на социјалните мрежи. Најновата основа за […]

Колумна Текстови Ударни вести

ЛЕПРОЗЕН БАЛКАН! – Мерсел БИЉАЛИ

  „Мини-Шенген“ или „Отворен Балкан“!? Првиот има тесна содржина, а вториот поголема територијална ширина! Како да се сака да се побегне од вистинското име – „Заеднички пазар на земјите од западен Балкан“.   Преамбициозно е да барате да ви се придружат околните балкански држави кои веќе се членки на ЕУ, туку важно е во проектот […]

Вести Колумна Став Текстови

Во општество поделено околу вакцинацијата, правните дезинформации сеат страв од фашизам

  Ако пандемијата нѐ научи на нешто, тоа е дека во Хрватска како никогаш досега владее силна недоверба во системот и, што е уште поужасно, во професијата. Научивме дека политичарите нѐ лажат, или – како што во последно време е популарно да се каже во Хрватска – дека кажуваат невистини. Но уште повеќе загрижува тоа […]

Вести Колумна Став Текстови

Албанците со трпение и разбирање околу спорот со Бугарија, но до кога? – Сефер Тахири

  Албанскaта политичка и научна јавност имаат објективен пристап и разбирање дека прашањата што се на масата за разговори со Бугарија не се воопшто лесни за решавање. Но, од друга страна, можеби не толку транспарентно и недвосмислено, го искажуваат ставот дека не се подготвени да чекаат уште 30 години за да се реши овој спор. Блокирањето […]

Колумна Текстови

ПРОПАГАДНА ИНКВИЗИЦИЈА – Александар ЛИТОВСКИ

  При разорувањето на југословенската држава нашата политичка каста, слично како што дезертер кој иако неволно, сепак немоќно се предава на непријателот, дејствуваше повеќе како пасивна резистенција на човекојадната и антимакедонската стварност, отколку како организирана и одговорна политичка свест. Појавата и развојот на тоа чувство на политичка и национална капитулација доведе, кај голем дел на […]

Вести Колумна Став Текстови

Нихилизам – зошто сѐ повеќе (не) веруваме во ништо? – Филип Клетников

  Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации. Иако, човечкото општество по својата диференцираност, непровидност и корумпираност е многу поблиску до социјалните системи на инсектите, поточно до мравјалниците. Нихилизам (наспрот)и анархизам Ако има два збора кои се страшило за општествениот […]

Вести Колумна Свет Став Текстови Ударни вести

Големата „врева“ во врска со резолуцијата за Сребреница – Владимир Ѓорѓевиќ

  Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома. Последниот потег на официјална Подгорица, со којшто црногорскиот парламент усвои резолуција за Сребреница, наречена акт на геноцид, донесе низа […]

Колумна Текстови

НИ ТРЕБА АНТИФАШИЗМОТ – Александар ЛИТОВСКИ

  Во нашата стварност, сè повеќе, се чувствува недостатокот од антифашизам. Затоа, приоритетно ни е потребно, при градењето на историската и општествена свест да се оттргнеме од неолибералните, профашистичките и ревизионистичките глупости и лаги, од историогрфската агнозија, од болеста на немање сознание за сопствените национални корени, од болеста која предизвикува неспособност за распознавање и разбирање […]

Вести Интервју Македонија Текстови Ударни вести

МВР: 236 сообраќајни прекршоци во Скопје – 83 за брзо возење

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 236 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 83 санкции, 24 за возење без возачка дозвола, 15 за возење под дејство на алкохол, девет прекршоци што […]