Вести Свет Ударни вести

Хрватска: Стратегија за прифаќање на еврото

Хрватската народна банка (ХНБ) изработила стратегија за влез на земјата во Еврозоната и прифаќање на еврото како своја валута, пишува весникот „Вечерњи лист“. Стратегијата на ХНБ содржи и анализа на ризиците кои произлегуваат од напуштањето на сопствената валута и прифаќањето на еврото. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ се залага за влез во Еврозоната. Главните услови за […]

Вести Свет Ударни вести

Клучниот коалициски партнер на Меркел бара Грција да биде отстранета од Еврозоната

Германската Слободна демократска партија (ФДП), која го држи клучот за формирање на четвртата Влада на Ангела Меркел, бара да се смени пристапот кон Грција и другите банкротирани членки на Европската унија, и да се воведе процедура за отстранување на Грција од Еврозоната. Во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“, кој денеска го пренесуваат грчките медиуми, лидерот […]

Вести Македонија Ударни вести

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска во посета на Македонија

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска, Маргот Валстром и Тимо Соини, денеска престојуваат во официјална возвратна посета на Република Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров. Реформските активности на Владата содржани во Планот 3-6-9, нивната имплементација, неопходна за исполнување на потребните критериуми за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ ќе бидат […]

Вести Македонија Ударни вести

Села најави сојуз на албанските општини

Алијанса за Албанците вчера одржа централен митинг на плоштадот Скендербег во Скопје. Лидерот на партијата, Зијадин Села рече дека Алијанса за Албанцте е партија која што ќе им го врати достоинството на Албанците во Македонија и најавува дека токму неговата партија ќе биде најголемата во албанскиот политички блок. Села пред присутните се пофали дека токму […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МАНУ денеска одбележува 50 години од своето постоење

Македонската академија на науките и уметностите денеска одбележува јубилеј 50 години од формирањето. На Свечена академија што ќе се одржи по тој повод ќе се обратат претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на МАНУ академик Таки Фити. Во рамки на одбележувањето покрај музичката програма ќе биде прикажан филмот „50 години МАНУ“. МАНУ е основана […]

Вести Свет Ударни вести

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени на Камчатка

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на подрачјето кај Алеутските Острови во близина на рускиот полуостров Камчатка. Геофизичката служба на Руската академија на науките наведе дека епиценатарот бил на 773 километри источно од островот Беринг, на длабочина од 103 километри. Локалните власти на Камчатка соопштија дека нема опасност од […]

Вести Свет Ударни вести

Турција забрани издавање визи на државјаните на САД

Амбасадата на Турција во Вашингтон, во сите дипломатски мисии во Соединетите Американски Држави (САД) ги суспендираше сите процедури во врска со издавањето визи на државјаните на САД, јавува Anadolu Agency (AA). „Неодамнешните настани ја присилија Владата на Турција повторно да ја разгледа посветеноста на владата на САД за безбедноста на објектите и персоналот на турските […]

Вести Македонија Ударни вести

Груевски: Заев за мене зборува 24 часа на ден

„Дојдете и придружете ни се, придружете се на нашите напори да се обединиме и да направиме посилна Македонија. Лицето кое ја води СДСМ не вреди, заслужувате подобро, за тоа што овој човек не е загрижен за напредокот на градовите, не е загрижен за земјоделците, работниците, невработените. Тој ги нема сите во својата агенда, тој нема љубов […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Ајде во акција на 15 октомври, за слободни општини, за среќна Македонија

Добра вечер слободни граѓани на Република Македонија! Добра вечер Скопје. Добра вечер драги мои пријатели! Вечерва токму од ова место, од пред Владата каде заедно застанавме рамо до рамо за да кажеме доста е, вечерва ечи волјата на слободни граѓани на Република Македонија! Оваа глетка ми потврдува – на 15-ти октомври граѓаните тргнуваат во нова […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 19 Целзиусови степени, Крива Паланка 17, Берово 15, Кавадарци 21, Дојран 22, Маврово 12, Охрид 17, Битола 18… УХМР прогнозира дека следува период […]