Вести Македонија

СТУДЕНТСКИ СОБИР НА ПЛАТОТО ПРЕД УКИМ: ДА КАЖЕМЕ ДОСТА ЗА КОРУМПИРАНОТО СТУДЕНТСКО ОРГАНИЗИРАЊЕ

  Студентскиот пленум најави собир пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, закажан за утре (вторник), со почеток во 19 часот. Тема на дискусија ќе биде изборот на нови студентски претставници. Од Пленумот ги повикуваат сите свои колеги да се вклучат во дискусијата, за како што велат, да го запрат корумпираното студентско организирање. „Тие закажуваат […]

Вести Македонија

Пратениците петти ден ќе расправаат за импичментот на Иванов

Пратениците денеска во Собранието ја продолжуваат расправата по предлогот за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, поради аболицијата од 12 април. Ова е четврто продолжение на седницата за иницијативата за импичмент на Иванов, поднесена од пратениците на СДСМ и на ДУИ. Пратениците од опозицијата сметаат дека со аболицијата на […]

Вести Македонија

„Шарената револуција” продолжува со протестите низ скопските улици

Демонстрантите порачаа дека нема да престанат да излегуваат на улиците и ќе протестираат се додека не бидат исполнети нивните барања СКОПЈЕ (AA) – Илјадници граѓани на Скопје, приврзаници на „ Шарената револуција” со вчерашниот протест продожија да го изразат својот револт барајќи од Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) […]

Вести Македонија

Кривичниот совет ја укина одлуката на судијката Поп Стефанија за „Тврдина“

Судија на претходна постапка повторно ќе одлучува по барањата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на Горан Грујовски и мерките за претпазивост против останатите осомничени во случајот „Тврдина“, откако Кривичниот совет ја Основниот суд Скопје 1 ја прифатил жалбата на СЈО и ја укинал претходната одлука на судијката Александра Поп-Стефанија. „Жалбата на Јавното обвинителство […]

Вести Македонија

Кривичен совет: СЈО неосновано ги бара пасошите на Груевски, Јанакиески и Трајковски

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја отфрли како неоснована жалбата на Специјалното јавно обвинителство и ја потврди одлуката на судијата да не им одреди мерки на претпазливост на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески и градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, тројцата осомничени во случајот […]

Вести Македонија

„Шарената револуција“: Вечерва не доаѓајте со деца и со миленици и не консумирајте алкохол

Активистите на „Шарената револуција“ во пресрет на денешниот, како што го најавија, масовен протест, на својата страница на „Фејсбук“ споделија неколку совети кои на демонстрантите можат да им бидат корисни. „Не доаѓајте со деца, миленици и со велосипеди на протест, со бојата не целете кон полицијата, не консумирајте алкохол и други психотропни супстанци, не предизвикувајте […]

Вести Македонија

Нема лето за Шарената револуција

Отпорот ќе продолжи во континуитет сè додека не се реши кризата, велат демонстрантите. Нема да изостанат герила акциите, а можен е и нов протест. Од СДСМ посочуваат дека најмногу посакуваат политичка разрешница на кризата Во Скопје вечерва започнува голем митинг на Шарената револуција откако истече рокот за ултиматумот што го поставија до власта, со кој […]

Вести Македонија

СДСМ поднесе кривична пријава за судијката Поп-Стефанија

СДСМ денеска поднесе кривична пријава против судијката Александра Поп-Стефанија поради одлуката да го прогласи СЈО ненадлежно за случајот за уништување на опремата за незаконското прислушување, информираше Љупчо Николовски, член на извршниот одбор на СДСМ. Тој рече во име на владеењето на правото и на законите, одговорност за незаконски одлуки мора да има. – Поп-Стефанија е незаконски […]

Вести Македонија

Заев на Јуратовиќ: Груевски бега и се плаши од фер избори

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со германскиот пратеник и член на комисијата за надворешна политика на Бундестагот, Јосип Јуратовиќ. Како што информираат од СДСМ, на средбата се разговарало за актуелната политичка ситуација во Македонија и за решенијата за излез од политичката криза. „На средбата е констатирано дека во Македонија се владее преку политики […]

Вести Македонија

СЈО за говорот на Груевски: Не коментираме политички изјави

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој вчера, по повод 26. роденден на партијата, меѓу другото, изјави дека СЈО го изгубило својот кредибилитет и дека работи непрофесионално и под диктат на СДСМ. „Како што сме изјавиле повеќепати, ова јавно обвинителство не коментира политички изјави“, кратко одговараат од кабинетот на […]