Вести Македонија

Катица Јанева во Советот на јавни обвинители ќе одговара за „Пуч“

    Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во 12 часот во Советот на јавни обвиниели ќе одговара на прашањата на Советот зошто Специјалното јавно обвинителство го повлече обвинението за предметот „Пуч“, пренесува 24 Вести. Претседателот на Советот Петар Аневски за Телевизија 24 потврди дека Јанева е повикана по нивно барање да ги образложи причините […]

Вести Македонија

Ново задолжување на владата

Владата утре од домашните кредитори планира да позајми над 43 милиони евра. Сумата ќе ја обезбеди со издавање на државни хартии од вредност и тоа државните записи се со рочност од безмалку една година, додека парите што ќе ги зајми преки обврзница над 11,3 милиони евра ќе се враќаат за 15 години. Веќе в среда по […]

Вести Македонија

Анкета “Телма”: Граѓаните се против нови избори, сакаат широка коалиција

Доколку утре се одржат избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе бидат речиси изедначени, покажува најновата анкета на агенцијата „М-проспект“ направена по нарачка на телевизија „Телма“. За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 23,3 отсто од граѓаните, за СДСМ 23 отсто. Единствено промена би имало кај партиите на Албанците. Кога сега би се одржале избори Беса би била изедначена со […]

Вести Македонија

Вишеградска група: Неопходен исчекор на земјата во однос на европските и евроатланските интеграции

Од клучно значење за Република Македонија е надминувањето на политичката криза и што поскоро формирање на Влада која ќе биде посветена на европската агенда и економски развој и која ќе има капацитет да се справува со предизвиците од мигрантската и безбедносната криза. Ова беше истакнато во однос на актуелната политичка состојба во земјата, на денешниот […]

Вести Македонија

СДСМ: Флексибилно работно време за самохраните родители

Соопштение на СДСМ: Еднородителските семејства и самохраните родители ќе добијат заштита и грижа од државата. Во првите 6 месеци од формирањето на новата Влада, законски ќе го обезбедиме правото на флексибилно работно време за самохраните родители. Самохраните родители сега се принудени да земаат боледување или ден од одмор ако имаат обврски околу нивните деца, бидејки […]

Вести Македонија

Студентски пленум: Список предлози за измени во студентското организирање одбиени од УКИМ

Студентскиот пленум објави вкупно девет предлози кои ги поднеле до Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, чија цел е да направат суштински промени во студентското организирање на УКИМ. Сите предлози се одбиени, а образложенијата и последиците доколку не се направат промени, се објаснети во сликата подолу. „По скандалозните избори за претседател на СПУКМ беше оформена комисија […]

Вести Македонија

Неделна временска прогноза – Македонија

  МАКЕДОНИЈА – Во утринските часови појава на магла која што во одделни котлини во северозападна и западна Македонија ќе се заджи и претпладне, додека пак во останатите предели ќе биде претежно облачно и ветровито. Ќе дува доумерен слаб југоисточен и југозападен ветер, кој попладне ќе преминува во североисточен и северозападен ветер. Температурите ќе бележат благо […]

Вести Македонија

Бујар Османи: Гаранцијата што се бара од СДСМ е истата што беше испорачана и до ВМРО-ДПМНЕ

ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека Али Ахмети никогаш не побарал писмена гаранција зашто, како што изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, имал доверба во ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Бујар Османи е дециден – гаранцијата што се бара од СДСМ е истата што беше испорачана и до ВМРО-ДПМНЕ, пренесува Алсат-М. „Тоа е истата што ја имавме со […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Потребен е процес на десоросоизација на македонските медиуми

ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека е неопходен процес на десоросоизација на македонските медиуми, изнесувајќи тврдења дека „СДСМ/Сорос сакаат да ги заплашат и уништат медиумите врз кои немаат контрола“. -Медиумите спонзорирани од Сорос и неговото Отворено Општество имаа задача во изминатите 2-3 години да не оцрнат, да не направат такви какви што не сме во очите на […]

Вести Македонија

ЦИВИЛ: Институциите се должни да одговорат на сеењето страв и омраза и отворен политички екстремизам

Соопштение на ЦИВИЛ: “Некаде со добро, некаде со нож!” – пораката на ВМРО-ДПМНЕ е јасна и ја слушаме со месеци наназад. Ова е отворен и директен повик на екстремно политичко насилство, што е кривично дело. И последниот повик на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ за „филмска проекција“ на филм за Ќосето, кореспондира со вокабуларот […]