Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ДАМЈАН МАНЧЕВСКИ

„Стратегијата на СДСМ за средбата со германскиот пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, е одамна позната и јасна. Барањата за реформи во медиумите, Уставниот суд да се произнесе за СЈО и за владење на правото се одамна познати. Мислам дека конечно в среда, на состанокот на работната група со ДИК, би требало да има некакво решение за […]

Македонија Став

СТАВ: Слободан УНКОВСКИ

…во братоубиствена војна која ја форсира партијата на власт а и актуелниот претседател на републиката, барем како јас разбирам. Практично, тие си играат со таа лебдечка опасност и ја ползуваат како средство за уцена, но знаеме колку малку е потребно играта да се лизне од своите рамки и да помине во крвопролевање. Многумина мислат, тоа […]

Македонија Став

ММФ знае на кое дереџе е Македонија и „бега“ да не го види крајот – Крсте ШАЈНОСКИ

Д-р Крсте Шајноски По оставката на Ставрески, ММФ ја напушта македонската економска сцена, а Брисел дига „рачна“. Потегот на ММФ е очекуван,  бидејќи тие точно знаат на кое дереџе е Македонија и „бегаат“ да не го видат крајот. Премногу коинциденција за да биде случајно.  Во исто време и од Брисел почнаа со кратење на средствата […]

Вести Македонија

Иванов побара од Обама поддршка за приемот во НАТО

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов побара од американскиот претседател Барак Обама, САД да ја засилат поддршката за прием на Македонија во НАТО. „Стапувањето на Република Македонија во одамна заслуженото полноправно членство во НАТО, и понатаму останува голем предизвик со кој нашата држава се соочува. Во тој контекст, ја очекуваме Вашата понатамошна, уште позасилена поддршка во пресрет […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЉУБЕ БОШКОСКИ

“Ви гарантирам дека во затворите има и доживотно осудени луѓе, за кои не е докажано делото. Тоа е сериозен проблем со кој е соочена Македонија, проблем кој очекувам дека ќе биде решен и сериозно сфатен, а за мојот случај други зборуваат. Посебно сакам да зборувам за тие луѓе што останаа во „Идризово“ и во другите затвори низ […]

Вести Македонија

Нов протест на „Шарената револуција“, во среда во 19 часот пред СЈО

Во среда во 19 часот пред Специјалното јавно обвинителство ќе се одржи протест на „Шарената револуција“, најави граѓанското движење на својата страница на „Фејсбук“. „Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да се овозможи да одговараат сите функционери кои преземале криминални дејствија. Ова го бараат граѓаните, заедниците и […]

Вести Македонија

Комисија ќе ја оценува регуларноста на студентските избори

Да се основа комисија што ќе ги разгледува сите факти и докази за настанатата ситуација поврзана со изборите за студентски лидер, одлучи Ректорската управа на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на денешната вонредна седница. Комисијата ќе треба да побара и правна основа за дел од заклучоците усвоени на денешната седница, како, на пример, за ингеренциите на Ректорската управа во […]

Вести Македонија

Уставен суд може да ги спаси од барок ГТЦ, МОБ и Универзитетска библиотека

Уставниот суд на Република Македонија е последната институција што може да ги спаси од барок Градскиот трговски центар (ГТЦ), Македонската опера и балет (МОБ)  и Националната универзитетска библиотека  „Св.  Климент Охридски“ (НУБ), откако Владата овие објекти ги прогласи за објекти од посебен интерес и му ја зеде ингеренцијата на општина Центар за нив, пренесува СДК. Граѓанската […]

Вести Македонија

Вонреден состанок на Ректоратот на УКИМ поради студентските избори-ВИДЕО

Случувањата околу изборот на нов претседател на Студентскиот парламент на УКИМ (СПУКМ), начинот на организирање на изборите и протеститете кои следеа потоа, се тема на вонредната седница на ректорската управа која започна утрово во ректорат. Како што јавува репортерката на Радио МОФ, на седницата се присутни претставници и од Студентскиот пленум и од СПУКМ, сенатори […]

Вести Македонија

ЛДП: Полициската сила врз студентите е порака да се стави крај на власта

Последните шокантни настани со интервенција на полицијата против студентите и губењето на милиони евра од Европската Унија наменети за Македонија, се јасна порака дека мора да се стави крај на оваа власт – се вели во заклучокот од денешната средба меѓу раководствата на Либерално-демократската партија (ЛДП) и Либералната интернационала (ЛИ). На средбата, потпретседателот на ЛДП, Зоран […]