Вести Македонија

ИТНАТА ПОМОШ СО ИНТЕРВЕНЦИИ ВО ТЕКОТ НА НОЌТА

Од Итната медицинска помош информираат дека во текот на ноќта и изутрината имале 65 интервенции на терен во скопскиот регион од кои кај 12 била констатирана смрт. На повредените им била укажана здравствена помош на самото место, а 25 биле транспортирани во здравствени установи. Од Ургентниот центар-Скопје потврдија дека кај нив здравствена заштита побарале 11 […]

Вести Македонија

МВР: Во вчерашното невреме 15 загинати, 6 исчезнати, а 22 граѓани повредени

До утрово до 8.30 минути од невремето во Скопје има 15 загинати, 6 лица се водат за исчезнати, а 22 граѓани се повредени и хоспитализирани на скопските клиники, официјално информираа од МВР. Најголем дел од жртвите се од Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, каде има и најмногу урнати и поплавени куќи, како и уништени возила. […]

Вести Македонија

УХМР СООПШТЕНИЕ

НЕСТАБИЛНО ВРЕМЕ (дожд, грмежи, локално невреме) Денес нашето подрачје ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, која попладне и во вечерите часови ќе предизвика променливо и нестабилно време со врнежи од дожд кој локален ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Најпрво ќе бидат зафатени западните делови а потоа кон […]

Вести Македонија

Советот на Град Скопје денеска ќе одржи вонредна седница

Советот на Град Скопје за денеска во 14 часот закажа вонредна седница по синоќешното големо невреме кое го погоди Скопје и околината, информираат од Градот. На седницата единствена точка на дневен ред ќе биде информацијата во врска со вчерашното невреме и мерките и активностите за санирање на штетите. Во невремето, како што првично информираа од […]

Вести Македонија

Петнаесет загинати во вчерашното невреме во Скопје

Најмалку 15 лица ги загубиле животите во синоќешното големо невреме кое го зафати Скопје, информираат привично за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму велат дека ова се досегашните неофицијални податоци за загинати лица, констатирани до утрово. Според МВР, сите жртви се од североисточниот дел на Скопје кај Стајковци и околината, кои беа најпогодени […]

Вести Македонија

ДИК: ДО ДЕНЕС СЕ ПРИЈАВЕНИ 2.571 ГРАЃАНИ СО СПОРНИ ЗАПИСИ

До денеска напладне вкупно 2.571 граѓани, чии записи во избирачкиот список се спорни, се пријавиле во Државната изборка комисија (ДИК), соопштуваат оттаму. Од нив, 1.003 се пријавиле во подрачните одделенија и канцеларии, како и во доплнителните канцеларии на ДИК, додека 1.568 граѓани за пријавување ја искористиле веб-апликацијата на интернет-страницата на ДИК. Најмногу граѓани со спорни […]

Вести Македонија

Фармерот Душко Илиевски бара политички азил, полицијата не му издава пасош

Битолскиот фармер Душко Илиевски бара политички азил во една европска држава, бидејќи како што вели, повеќе не може да ги издржи постојаните притисоци, закани и провокации што секојдневно ги трпи како од полицијата, така и од политичките неистомисленици, пренесува „Телма“. Тој, како што вели, кон краот на овој месец договорил прием во една странска амбасада, […]

Вести Македонија

Превозниците од „Транспортер“ не сопреа, туку тераат по старо, па и уште побрзо (1)

Специјалното јавно обвинителство има нови докази во случајот со превоз на ученици, „Транспортер“, во кој првоосомничен е градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, брифираат од ова обвинителство за „Мета“. Според информациите до кои дојдовме, СЈО има испратено триесетина нови барања за увид во документацијата во училиштата во Битола, Министерството за финансии, осомничените превозници… Најголемите манипулации, според […]

Вести Македонија

Селмани: Нема да учествуваме во играта без граници на партиите

„Ние баравме вистински реформи во медиумите, а потписниците на Договорот од Пржино ни испорачаа политичка фарса. Уште еднаш повторувам дека нема да учествуваме во играта без граници на партиите“, напиша претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани, на својот фејсбук-профил. Инаку, новинарските организации на вчерашниот состанок со раководството на опозицискиот СДСМ категорично одбиле да […]

Вести Македонија

Груевски, Заев, Ахмети и Иванов во делегацијата за прогласување на Мајка Тереза за светица

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на 4 септември во Рим ќе ја предводи македонската државно-црковна делегација, на свечениот чин на прогласувањето на Мајка Тереза за светица. На свеченоста, покрај македонскиот претседател, ќе присуствуваат министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, делегации на Католичката црква во Република Македонија и на […]