Вести Македонија

ЈОЛЕСКИ НЕМА ШТО ДА КАЖЕ ЗА НАЈАВЕНИОТ ШТРАЈК ВО АРМИЈАТА

Министерот за одбрана Зоран Јолески побегна и не даде одговор дали ќе седне на преговарачка маса со Синдикатот на одбраната за да најдат заедничко решение за најавениот штрајк. Помошниците на Јолески рекоа дека министерот нема што да каже околу штрајкот. Тој, како што рекоа, бил во Воената академија за да ги промовира новите питомци, пренесува […]

Вести Македонија

Шкариќ: Уставот ќе биде прекршен доколку Собранието не се распушти на 12-ти октомври

Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12-ти октомври. Највисокиот правен акт дава рок од 60 дена, и тоа не може да се менува со закон, дури и кога се работи за предвремени избори, потсетува професорот по уставно право, Светомир Шкариќ, пренесува Телма. Токму од роковите за изборни дејствија, партиите извлекуваат заклучок […]

Вести Македонија

Талески како во притвор да го кроел општинскиот буџет, обвинува битолската опозиција

Дали градоначалникот Владимир Талески три месеци во куќен притвор го кроеше ребалансот на буџетот? Каде е ветениот стадион, затворениот базен, фонтаните…? Ова беа само дел од низата прашања што советниците од опозицијата ги упатија до колегите од власта откако на седница на Советот на Општина Битола се најде ребалансот на општинскиот буџет. Советничката во Советот на […]

Вести Свет

Шпанија: Грабеж на банкомати во Мадрид, украдени 140.000 евра

МАДРИД (АА) – Крадците во текот на викендот, преку активирање на експлозивни направи поставени на банкоматите во четири општини во Мадрид, успеале да украдат околу 140.000 евра, јавува Anadolu Agency (AA). Полицијата соопшти дека кражбите се случиле во Виллалба, Махадаонда, Алкоркон и во Алкобендас. Крадците одбрале банкомати коишто се далеку од центарот на градот, но со […]

Вести Свет

Прв школски ден за 1.500 деца бегалци во Грција

Околу 1.500 деца бегалци од бегалските кампови низ Грција денеска почнуваат со часови во 20 грчки државни училишта. Децата ќе имаат часови секој ден, попладне од 14 до 18 часот, откако ќе заврши редовната настава во училиштата. Децата бегалци со автобуси ќе бидат пренесувани од бегалските центри до училиштата и ќе имаат часови по мајчин […]

Вести Македонија

ПАНДОВ: ГДОМ НЕ ОРГАНИЗИРА КОНТРАМАРШ

Александар Пандов за Фокус тврди дека ГДОМ не организира никаков контрамарш на 16 октомври, откако на социјалните мрежи се појавија информации дека претстојниот викенд е можно да има организирано собирање во Скопје, како реакција на опозицискиот марш закажан за утре. – Не гледам причина зошто би организирале контрапротест на протестот на опозицијата на 11 Октомври. […]

Вести Македонија

УТРЕ ГРАЃАНСКИ МАРШ “БОРБАТА ПРОДОЛЖУВА, ГЛАСОТ ПОБЕДУВА”

Утре, 11 Октомври, во 14.00 часот, во чест на денот на народното востание и антифашистичката борба ќе се реализира најавениот голем граѓански марш под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“. Предводени од иницијаторите, граѓаните ќе го почнат маршот кај раскрсницата на булеварот Партизански одреди и улицата Франклин Рузвелт, во близина на новиот објект на Специјалното јавно […]

Вести Свет

Протест на грчките новинари во Атина, бараат средба со Ципрас

Неколку стотици грчки новинари и медиумски работници денеска излегоа на протест пред грчкото собрание, од каде испратија порака до грчката влада дека не сакаат и нема да дозволат да згаснат телевизиите и 2.000 луѓе да останат на улица. Новинарите апелираа до владата да ја смени политиката и кажаа гласно „не“ за медиумскиот мрак и за владината […]

Вести Македонија

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан, а в четврток пленарна со набиена агенда

Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè уште не е завршена. Документот сè уште се разгледува на собраниските комисии, а потоа треба уште […]

Вести Свет

Германија: Уапсен 22-годишен Сириец, осомничен за подготвување бомбашки напад

БЕРЛИН (АА) – Германската полиција рано утринава соопшти дека уапсила 22-годишен Сириец осомничен за подготвување бомбашки напад, по кого за време на викендот интензивно се трагаше ширум земјата, јавува Anadolu Agency (AA). Сириецот Џабер Ал-Бакр е уапсен синоќа во германскиот источен град Лајпциг. Ал-Бакр, кој е со потекло од сирискиот Дамаск, им побегнал на полициските службеници […]