Вести

По Брексит, Шпанија предлага поделба на суверенитетот над Гибралтар

Шпанскиот министер за надворешни работи, Хосе Мануел Гарсија-Маргаљо, денеска предложи поделба на суверенитетот над Гибралтар, откако граѓаните на Велика Британија се изјаснија на референдум за излегување од Европската Унија. Тој рече дека со тоа би ѝ се овозможило на оваа британска прекуморска територија да го задржи пристапот до единствениот пазар на ЕУ. – Нашата формула […]

7 дена Македонија

Во Охрид се одржува 43. Меѓународна научна конференција за македонски јазик

Во рамките на 49. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура, со учество на бројни странски и македонски слависти, македонисти и балканисти, денеска и утре во Охрид  се одржува 43. Меѓународна научна конференција. Двете носечки теми се „70 години од првите книги за деца на македонски јазик“ и „Непреводливото во преводот“. Меѓународниот семинар за […]

Македонија Став

СТАВ: ФРОДЕМ ЗА ЈАВНОТО ОБРАЌАЊЕ НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ

ТЕЗИ ОД ПРЕСС 23.06.2016 – ФРОДЕМ – КЕКЕНОВСКИ јавно обраќање на Иванов е најголем срам кој во досегашнта понова македонска историја ѝ е нанесен на функцијата – Претседател на државата – Иванов покажа најниско можно ниво на политички капацитет и раскошна незрелост за функцијата која ја извршува, Иванов наместо да настапи како татко на нацијата […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ

 ПОВОД: ОБРАЌАЊЕТО НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ “ЗОШТО МОЛЧИ МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА ЈОЛЕВСКИ ? Ѓорѓе Иванов како врховен командант на вооружените сили на Македонија во неговото јавно обраќање кажа дека размислувал да ја ангажира Армијата на РМ за смирување на состојбата доколку состојбата во Македонја би ескалирала. Редно е после два дена молк од страна министерот за […]

Вести

Камерон најави оставка, Шкотска и Северна Ирска размислуваат за отцепување

Дејвид Камерон утрово соопшти дека ќе поднесе оставка на функцијата премиер до октомври, откако граѓаните на Велика Британија изгласаа земјата да ја напушти Европската Унија. Во говорот по одлуката на Британците за Брексит, Камерон рече дека волјата на британскиот народ мора да се почитува и оти тоа е упатство што мора да се почитува. Тој рече […]

Вести

Итен состанок на лидерите на ЕУ по Брексит

Лидерите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок по одлуката на британските гласачи Велика Британија да ја напушти Унијата. Европската комисија, исто така, за денеска закажа вонредна седница. Средбата ја свикал претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, а не неа ќе присуствуваат претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, претседателот на Европарламентот, Мартин […]

Вести

Велика Британија ја напушта Европската Унија

Граѓаните на Велика Британија на вчерашниот референдум изгласаа земјата да излезе од Европската Унија, покажуваат прелиминарните резултати. Нецелосните резултати од четири петини од избирачките места покажуваат дека 52 отсто од Британците гласале за излегување од ЕУ, наспроти 48 отсто за останување. Останува да се пребројат гласовите од уште неколку избирачки места, меѓутоа од досегашните резултати […]

Вести

Брисел: Неучествувањето во Собранието ги спречува демократските процеси

Европската комисијата денеска порача дека учеството во работата на Собранието е клучна за развојот на европската демократија и потсети дека Договорот од Пржино е најдобар начин за земјата да излезе од актуелната криза. – Парламентите се клучни институции во европските демократии. Неучествувањето во парламентарните активности ги спречува демократските функции на овие институции и не обезбедува […]

Вести Македонија

Нема притвор за Грујовски, Поп-Стефанија само му го одзеде пасошот

Судијката Александра Поп-Стефанија го одбила барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на првоосомничениот во случајот „Тврдина“, Горан Грујовски и донела одлука на началникот на петтата управа на УБК да му биде одземен само пасошот, соопшти попладнево Основниот суд Скопје 1. „Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на […]

Вести Македонија

Од Косово екстрадиран уште еден од обвинетите за настаните во Диво Насеље

Вчера од Косово во земјава бил екстрадиран Сулејман Османи, познат како командант Сула, кој е еден од обвинетите за настаните во Диво Насеље во Куманово од 9 и 10 мај, минатата година, потврдиле од Министерството за внатрешни работи, пренесуваат медиумите. Педесет и петгодишниот Османи, жител на селото Брест беше уапсен веднаш по настаните во Диво […]