Вести Македонија

Комисијата за импичмент на Иванов денеска на дневен ред во Собранието

Пратениците на денешната 103. пленарна седница во Собранието треба да одлучуваат за формирање Комисија за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов, поради неговата одлука за аболиција на политичари и нивни соработници. Оваа точка не беше дел од дневниот ред, што службата за односи со јавност на Собранието, ја достави утрово до медиумите, за подоцна да биде додадена, […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на претседателот, Ѓорге Иванов да ја искористи можноста предвидена во Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување. „ВМРО-ДПМНЕ беше прва партија која јавно излезе со став дека одлуката за аболиција не е во согласност со нашите политики. ВМРО-ДПМНЕ прва предложи четворицата лидери на најголемите политички партии да упатат писмо до претседателот […]

Вести Македонија

Осветен крст во Лешочкиот манастир во чест на руски монаси

Архиепископот на Македонската православна црква г.г. Стефан денeска го освети мермерниот крст во Лешочкиот манастир, во чест на 35 руски монаси од Валамскиот манастир, кои по Октомвриската револуција, пребегале во овој манастирот во Лешок, каде престојувале две години. – Крстот нека биде надеж за ова место, кое со векови било угнетувано и страдало. Ние христијаните, […]

Вести Македонија

Даниелсон: Императив е да се повлече аболицијата од Иванов

Политичките партии и релевантните власти мораат итно да се справат со ситуацијата, во интерес на граѓаните за да ја вратат земјата на евроатлантскиот пат. Договорот од Пржино е од огромно значење. Политичките лидери мора да го зачуваат и почитуваат нивниот политички договор и клучните принципи, владеењето на правото, одговорноста инклузивноста и кредибилните избори, рече директорот […]

Вести Македонија

„Протестирам“: Не прифаќаме парцијално повлекување на аболицијата

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска порача дека не прифаќа половично повлекување на аболицијата и оти ќе продолжат да протестираат на улиците. „Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме! Половична правда е неправда! Нема да запреме додека не се повлече аболицијата целосно. Не неколку, туку сите треба да бидат предмет на истрага. Чекориме по улицата за […]

Вести Македонија

СЈО за одлуката на Иванов: Поништувањето на аболицијата треба да важи за сите

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска нема да излезе со коментар за одлуката на претседателот, Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата за 22 политичари, бидејќи сè уште не знаат за кои лица се однесува одлуката на претседателот, изјави за „Мета“, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристоска. – Наш став е дека не постои оправдување за селективен […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара апсолутно мнозинство во комисијата за отповикување на Иванов

Шест од вкупно 11 членови во новата комисија која ќе треба да ја оцени основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов да бидат од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, предложи Зоран Илиоски, претседател на комисијата за прашањата за изборите и именувањата. Останатите пет члена треба да бидат од СДСМ (2), од ДУИ […]

Вести Македонија

Иванов ја поништи аболицијата на 22 политичари, другите треба сами да побараат

Претседателот, Ѓорге Иванов ги поништи помилувањата за политичарите, односно за 22 лица од вкупно 56, колку што беа аболирани на 12 април. Другите, кои не се опфатени со денешната одлука, рече Иванов, имаат можност да поднесат лични барања за повлекување на помилувањето. – Денес донесов одлука за поништување на одлуките за помилување за сите политички […]

Вести Македонија

Обама пристигна во историска посета на Хирошима

Американскиот претседател Барак Обама пристигна во Хирошима, со што стана прв претседател на САД кој го посетил градот кој беше уништен во американскиот нуклеарен напад во 1945 година. Обама претходно рече дека за време на својата историска посета на Хирошима нема да се извини за атомската бомба фрлена на крајот на Втората светска војна. – […]

Вести Македонија

Собраниската комисија ќе расправа дали да се формира комисија за отповикување на Иванов

Денеска на седница на комисијата за прашања на изборите и именувањата која треба да се одржи во 13 часот, пратениците ќе расправаат за предлог-одлуката за основање на Комисија која ќе треба да ја оцени основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Барањето за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, […]