Вести Македонија

Кривичниот суд ја доставил жалбата на Талески до Апелација, нема потврда дека е примена

Кривичниот суд денеска суд ја доставил до Апелацискиот жалбата на одбраната за куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврдија за „Мета“ од Основниот суд Скопје 1. Оттаму велат дека сè уште ја немаат добиено доставницата, односно потврдата од Апелацискиот суд дека ја добиле жалбата, но очекуваат тоа да се случи во текот на денешниот […]

Вести Македонија

Продолжува расправата за импичментот на Иванов

Пратениците во Собранието денеска ќе ја продолжат расправата за иницијативата за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Пратениците од опозицијата сметаат дека Иванов со тоа што дал аболиција на 56 лица, само придонел да се влоши политичката криза во државата, а со повлекувањето на аболицијата признал дека донел погрешна одлука и дека ѝ наштетил на државата […]

Вести Македонија

ГДОМ денеска во 11 часот ќе протестира пред Основен суд Скопје 1

Денеска, во 11 часот, пред Основниот суд Скопје 1 ќе протестира Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Како што пишува во најавата за протестот на нивната страница на „Фејсбук“, приврзаниците на ГДОМ ќе протестираат поради куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески. „Да се собереме сите и да испратиме гласна порака и охрабрување до судот: […]

Вести

Политичката криза во Македонија на дневен ред на Советот на ЕУ

Советот за надворешни работи на Европската Унија денеска, по предлог на Германија и на Велика Британија ќе расправа за состојбата во Република Македонија. Шефовите на дипломатија на членките на ЕУ ќе дадат необврзувачка препорака за политичката криза во Македонија, како земја кандидат за членство во Унијата. Според најавите, дискусијата на министрите за надворешни работи на […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МАЈА ПАВЛОВСКА

Во последниве неколку години, а особено откако преку аудио снимките на опозицијата се разоткри на кој начин владеела оваа власт, се повеќе слушам од мои сограѓани дека им е срам. Не, драги мои. Срамот не е наш! Срамот останува како печат во душата на сите оние кои ја донесоа нашата прекрасна земја до ова дереџе. […]

Вести Македонија

ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА: УАПСЕН Е ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ

Павле Богоевски, активист на Шарената револуција е уапсен при обид да пушти транспарент од Камениот мост. Полицијата не дозволи на активистите да истакнат транспарент. Од другата страна на мостот се одржува роденденот на ВМРО-ДПМНЕ, а Никола Груевски има говор. Активистите на Протестирам преку фејсбук се повикуваат веднаш да одат во полициската станица “ПРОЛЕТ”каде што е […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува да воспостави тотална контрола врз судскиот систем

СДСМ, партија раководена од аболиран криминалец, повторно се обидува да воспостави тотална контрола врз судскиот систем во државата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој побара Кривичниот совет да го укине незаконското решение на судијката Александра Поп-Стефанија. „За СДСМ ова не е ништо ново, туку партиска стратегија. СДСМ сака да […]

Изјави Македонија

ФРОДЕМ: Што прославува ДПМНЕ?

По повод денешната помепзно најавување на прославата на 26 годишнината на ВМРО ДПМНЕ, сакаме таму присутното членство и врхушката јавно да ги запрашааме Дали знаат што прославуваат?. Доколку се дојдени на прослава на ВМРО ДПМНЕ тогаш треба да занаат дека го утнале денот од причина што роденденот на ВМРО ДПМНЕ беше на 17 јуни. Оваа […]

Вести

Франција: 60 отсто од населението ги поддржува штрајковите и демонстрациите

И покрај нередите до кои дојде за време на протестите, поддршката на демонстрациите, во однос на претходната недела не се намали ПАРИЗ (АА) – Според резултатите од спроведените анкети во Франција, 60 отсто од населението ги поддржува штрајковите и демонстациите поради предлог-реформите на Законот за работни односи, јавува Anadolu Agency (AA). Компанијата за истражување ИФОП […]

Вести

Во Брисел евакуирана главната железничка станица поради сомнителен куфер

Британските медиуми јавуваат дека во пладневните часови покрај станицата, евакуиран е и хотелот Carrefour de l’Europe, кој се наоѓа во близина БРИСЕЛ (АА) – Главната железничка станица во белгискиот град Брисел беше евакуирана откако на неа беа пронајдени два сомнителни куфери, пренесува Anadolu Agency (AA). Британските медиуми јавуваат дека во пладневните часови покрај станицата, евакуиран […]