Вести

Инциденти во бегалските центри во северна Грција, петмина повредени

Во два бегалски кампови во Грција вчера дошло до тепачки, во кои повредени се неколку бегалци. Во првиот инцидент, кој се случил во еден од импровизираните кампови во непосредна близина на Идомени, дошло до кавга и пукање меѓу двајца бегалци од Пакистан. Во инцидентот повреден е еден од учесниците во тепачката, 29 годишно момче кое […]

7 дена Вести Македонија

Левица бара укинување на мерката притвор за Савевски и Куновски

Членовите на партија Левица денеска пред Основниот суд Скопје 1, побараа да се прифати предлогот за укинување на мерката домашен притвор за нивните членови Здравко Савески иВладимир Куновски. Двајцата демонстранти кои се товарат за демолирање на Народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов, се во домашен притвор веќе 36 дена, а според Левица тие најверојатно ќе бидат задржани до […]

Вести Македонија

Кундерс на средба со Попоски: Селективната аболиција е против принципите на владеење на правото

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со Берт Кундерс неговиот холандски колега за време на неговата посета во Холандија. Тема на разговорите меѓу двајцата министри биле предизвиците со кои се соочува Македонија. Попоски рекол дека Холандија како и повеќе земји членки, следниот чекор кон ЕУ го гледа во успешно спроведување на избори врз објективни […]

7 дена Вести Македонија

ЦИВИЛ: За слобода на изразувањето

ЦИВИЛ – Центар за слобода ќе одржи мултимедијален настан „За слобода на изразувањето“ во среда, 1 јуни, со почеток во 20 часот, на улица Македонија, кај споменикот на Мајка Тереза. Овој настан на ЦИВИЛ е посветен на слободата на изразувањето, граѓанското новинарство и активизмот. На програмата е концерт на Амон Мра Бенд, диџејски сет на колективот на ЦИВИЛ […]

Вести Македонија

Државата ќе се задолжи со нови 59,2 милиони евра

Државата денеска планира да се задолжи со 59,2 милиони евра од домашните кредитори преку аукции на шестмесечни и 12 месечни записи, но и на една 10 годишна обврзница. Утре, треба да се вратат 59,3 милиони евра по основ на доспеани долгови. Јавниот долг надминува 4 милијарди евра. http://meta.mk/drzhavata-ke-se-zadolzhi-so-novi-59-2-milioni-evra/

Вести Македонија

Захир Беќири Чауш доби две и пол години затвор за фалсификување документи

Захир Беќири, познат во јавноста како Чауш, за кривичните дела фалсификување на документи доби казна затвор од две и пол години, додека неговиот брат Имер Беќири доби казна од една година затвор, пресуди денеска Основниот суд Скопје 1. За кривичните дела изработка и набавка на оружје и двајцата добија ослободителна пресуда. Браќата Захир и Имер Беќири беа […]

Вести Македонија

Одложено „Диво Насеље“, на новинарите и адвокатите не им беше дозволен влез во салата

Судскиот процес „Диво Насеље“ за настаните од 9 и 10 мај минатата година денеска повторно се одложи откако судската полиција на Врховниот суд не им дозволи на новинарите и адвокатите да влезат во зградата на судот каде требаше да се одржи рочиштето. Од Врховниот суд немаше конкретно објаснување зошто на новинарите и адвокатите не им […]

Вести

Вежба за спречување терористички напад на стадионот во Лион

Вчера вечер на стадионот „Парк олимпик“ во предградието на францускиот град Лион се одржа масовна воена вежба за спречување на терористички напади за време на Европското првенство во фудбал. Според сценариото пред натпреварот Украина-Северна Ирска двајца напаѓачи се кренале во воздух на влезот на стадионот, при што загинале десет, а ранети се 80 лица. Гледачите […]

Вести

Бугарија изгради 35 километарска ограда кон Турција

Бугарија изгради уште 35 километри ограда на границата со Турција во регионот Јамбола за да ги спречи илегалните преминувања на мигрантите. Во истата област веќе постои ограда со должина од 30 километри. Регионалниот гувернер Димитер Иванов рече дека е изграден и пристапен пат и додаде дека поради тешкиот и непристапен терен како и поради непостојаната […]

Вести Македонија

Денеска треба да продолжи судењето за настаните во Диво Насеље

Денеска во 10 часот, во големата сала на Врховниот суд треба да се одржи ново рочиште за случајот „Диво Насеље“ во кој се обвинети 29 лица за настаните во Куманово од 9 и 10 мај, минатата година. Судскиот процес, требаше да продолжи во петокот, минатата недела, но рочиштето беше одложено, бидејќи судијката, Верка Петковска, која […]