Вести

ХРВ: ЕУ да престане да враќа сириски бегалци во Турција

Европската Унија да престане да враќа сириски бегалци во Турција, порача меѓународната организација за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ), истакнувајќи дека не постојат гаранции на правата на бегалците во земјата., Од организацијата истакнуваат дека бегалците во Турција немаат пристап до работа, образование и до медицинска нега и нагласуваат дека „безбедна“ земја не треба да […]

Вести Македонија

Трајановски: СДСМ врши притисок врз судовите

Претставници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија по денешниот протест доставија декларација за поддршка до судот, со која, како што рекоа, сакаат да му дадат поддршка на судот и да ги охрабрат судиите да не подлегнуваат на притисоци. Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, во името на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ, од кои поголем број беа […]

Вести Македонија

Решението за куќниот притвор на Талески пристигна во битолската полиција

Решението за куќниот притвор на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, стаса во битолската полиција, потврди портпаролот на СВР Битола, Сања Стаматова. Како што рече Стаматова, полицијата ќе постапува според упатствата во решението. Решението за спроведувањето на куќниот притвор на Талески патуваше пет дена од Скопје до Битола. Денеска, од 11 часот, пред Основниот суд Скопје […]

Вести

Штајнмајер: Брексит ќе го загрози европскиот проект

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија сериозно би го загрозил европскиот проект, изјави шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмајер. – Доколку Британците одлучат да излезат од ЕУ, тогаш ние не можеме следниот ден само да продолжиме да работиме како вообичаено, со едно членка помалку – вели Штајнмајер. Тој смета дека ЕУ, во случај […]

Вести Македонија

ГДОМ бара Талески да биде ослободен од куќен притвор

Неколку стотини граѓани организирани од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) денеска, во 11 часот, пред комплексот судови во Скопје се собраа за, како што велат, да побараат градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да биде ослободен од куќен притвор. Граѓаните го блокираа булеварот пред комплексот судови. Меѓу присутните се и градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, […]

Вести Македонија

Кривичниот суд ја доставил жалбата на Талески до Апелација, нема потврда дека е примена

Кривичниот суд денеска суд ја доставил до Апелацискиот жалбата на одбраната за куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, потврдија за „Мета“ од Основниот суд Скопје 1. Оттаму велат дека сè уште ја немаат добиено доставницата, односно потврдата од Апелацискиот суд дека ја добиле жалбата, но очекуваат тоа да се случи во текот на денешниот […]

Вести Македонија

Продолжува расправата за импичментот на Иванов

Пратениците во Собранието денеска ќе ја продолжат расправата за иницијативата за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Пратениците од опозицијата сметаат дека Иванов со тоа што дал аболиција на 56 лица, само придонел да се влоши политичката криза во државата, а со повлекувањето на аболицијата признал дека донел погрешна одлука и дека ѝ наштетил на државата […]

Вести Македонија

ГДОМ денеска во 11 часот ќе протестира пред Основен суд Скопје 1

Денеска, во 11 часот, пред Основниот суд Скопје 1 ќе протестира Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Како што пишува во најавата за протестот на нивната страница на „Фејсбук“, приврзаниците на ГДОМ ќе протестираат поради куќниот притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески. „Да се собереме сите и да испратиме гласна порака и охрабрување до судот: […]

Вести

Политичката криза во Македонија на дневен ред на Советот на ЕУ

Советот за надворешни работи на Европската Унија денеска, по предлог на Германија и на Велика Британија ќе расправа за состојбата во Република Македонија. Шефовите на дипломатија на членките на ЕУ ќе дадат необврзувачка препорака за политичката криза во Македонија, како земја кандидат за членство во Унијата. Според најавите, дискусијата на министрите за надворешни работи на […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МАЈА ПАВЛОВСКА

Во последниве неколку години, а особено откако преку аудио снимките на опозицијата се разоткри на кој начин владеела оваа власт, се повеќе слушам од мои сограѓани дека им е срам. Не, драги мои. Срамот не е наш! Срамот останува како печат во душата на сите оние кои ја донесоа нашата прекрасна земја до ова дереџе. […]