Вести Македонија

Спорните гласачи ќе можат да се пријават во ДИК од денеска до 19 август

Државната изборна комисија денеска на својата веб-страница ќе ги објави имињата и презимињата на спорните 39.502 гласачи и тие ќе имаат рок од 25 дена да се запишат на избирачкиот список, одлучи Комсијата на денешната седница. Запишувањето ќе се врши лично, со приложување на важечка лична карта или пасош во подрачните канцеларии на ДИК и […]

Вести Македонија

Жерновски денеска во СЈО за „Скопје 2014“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска во 11 часот треба да се појави во Специјалното јавно обвинителство, каде е повикан да даде исказ во врска со проектот „Скопје 2014“ и со деталниот урбанистички план Мал Ринг. – Се работи за централното градско подрачје, каде што се сместени спомениците и објектите од владиниот проект „Скопје 2014“ – се […]

Вести Македонија

СКОПЈЕ: 53 ГОДИНИ ПО КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС

Скопски земјотрес од 1963 година — природна катастрофа која го  погоди градотСкопје. Земјотресот се случил на 26 јули 1963 година во 5:17 часот. Како резултат на земјотресот, од 1000 до 1100 жители ги загубиле животите, а најмалку 3000 лица биле повредени. Бројот на лицата без дом бил 200.000. Земјотресот од 1963 е еден од најкатастрофалните природни непогоди […]

7 дена

ЦИВИЛ: Жешка политичка недела и активно граѓанско општество

  НЕДЕЛЕН ПРЕСЕК: Турбулентна и напната политичка недела остана зад нас. Секако, настан кој ја одбележа неделата е политичкиот договор постигнат меѓу четирите партии вклучени во процесот Пржино. Со посредство на американскиот амбасадор, Џес Бејли и Тиборг Бароди, претставникот на дегелацијата на ЕУ во Македонија, партиите се договорија да се формира преодна влада 100 дена пред […]

Вести Македонија

Поради сомнителен пакет, евакуирана метро-станица во Милано

Метро-станица во центарот на Милано била евакуирана и запрен бил сообраќајот на подземната железница откако бил пронајден сомнителен пакет, објави службата за јавен превоз на Италија. Од службата соопштиле дека полицијата во моментов истражува дали пакетот содржи експлозив. Овој месец во Италија зајакнати се мерките за безбедност по терористичките напади што се случија во Франција и […]

Вести Свет

Исламска држава презема одговорност за нападот во Ансбах

Новинската агенција на Исламска држава „Амак“ соопшти дека нападот во близина на музичкиот фестивал во германскиот град Ансбах го извел борец на ИД. „Тој го изведе нападот како одговор на повикот да се вршат напади во земјите кои ја сочинуваат коалицијата против Исламска држава“, соопшти агенцијата „Амак“. Во телефонот на Сириецот Мохамед Д, кој го […]

Вести Македонија

СДСМ бара да се повлече ребалансот на буџетот, додека не се расчисти случајот со обврзницата

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија бара ребалансот на буџетот да биде повлечен од дневен ред на Собранието сè додека не се расчисти законитоста на постапката за издавање на еврообврзницата од 450 милиони евра, изјави денеска пратеникот на СДСМ во Собранието, Марјанчо Николов. Николов вели дека по вчерашната изјава на министерот за правда, Валдет Џафери, дека Министерството […]

Вести Македонија

Студентските избори сè уште без завршница

автор: Тамара Јовановска Легитимноста на студентските избори кои се одржаа во скандалозна атмосфера а воедно и легитимноста на СПУКМ ќе се одлучува во наредните два месеци, велат од Студентски пленум за НОВА. Скандалот кој се случи на студентските избори во кој се вмеша и полицијата сè уште во воздух го одржува прашањето колку тие беа легитимни […]

Вести Свет

Германија: 59 бегалци осомничени за поврзаност со терористички групи

Педесет и двете бегалци во Германија се осомничени за можна поврзаност со терористички организации, соопшти денеска германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер. Германскиот министер посочи дека би било грешка под надзор да се стават сите бегалци, но оти „се разгледуваат индивидуални случаи“. Тој додаде дена повеќето од почнатите истраги на крајот покажуваат дека […]

Вести Македонија

СДСМ најави кривични против Миноски и Бришковска

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска најави дека ќе поднесе кривични пријави против министерот за финансии, Кирил Миновски, и против заменик-министерката за правда, Билјана Бришковска, поради незаконско издавање на еврообврзницата, соопштија денеска од СДСМ. Оттаму велат дека Миноски ја издал еврообврзницата противзаконски, односно спротивно на член 18, став 6 од Законот за јавен долг, а Бришковска […]