Вести Свет

Ердоган го обвини Западот дека ги поддржува тероризмот и пучистите

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска го обвини Западот дека ги поддржува тероризмот и пучистите, што е негов најостар напад од обидот за воен удар во земјата. – За жал, Западот го поддржува тероризмот и се става на страната на пучистите. Тие што ги сметаме за пријатели, држат страна на терористите – рече Ердоган во говорот на […]

Вести Македонија Свет

Грција и Бугарија ја повикаа македонската влада да го почитува владеењето на правото

Грција и Бугарија бараат Балканот да покаже демократски вредности и да го напушти стариот националистички менталитет. Тие испратија индиректна порака до македонската влада да се придржува до европските принципи за владеење на правото, одржување на демократски вредности и за почитување на добрососедските односи. Индиректната порака доаѓа преку заедничката декларација на грчката и на бугарската влада, […]

Вести Свет

Москва: Спречена офанзива на Алепо, убиени 800 екстремисти

Руските воени сили во Сирија спречиле обид на околу 5.000 екстремисти да поведат офанзива југозападно од Алепо, при што се убиени повеќе од 800 екстремисти, соопшти началникот на главниот операциски оддел на Генералштабот на руската војска, Сергеј Рудској. При борбите, руските сили на бунтовниците им уништиле 14 тенкови, десет други оклопни возила и 60 возила опремени […]

Вести Свет

„Ер Франс“ повторно ги откажува летовите поради штрајк на членовите на екипажот

Компанијата за денес откажа пет отсто од своите меѓународни летови, што претставува помалку отколку ден претходно ПАРИЗ (АА) – Францускиот авиопревозник „Ер Франс“ издаде предупредување за можните откажувања на летови поради седумдневниот штрајк што го започна кабинскиот екипаж, пренесува Anadolu Agency (AA). Компанијата за денес откажа пет отсто од своите меѓународни летови, што е помалку […]

Вести Свет

Јужна Кореја ја обвинува Северна Кореја за хакерски напад

Во месеците јануари и јуни бил спроведен „лов на лозинки“. Меѓу жртвите биле службени лица од министерства, новинари и експерти кои работеле на операции во врска со Северна Кореја СЕУЛ (АА) – Јужна Кореја ја обвинува Северна Кореја за хакерски напади на е-поштата на службените лица од Јужна Кореја, јавува Anadolu Agency (AA). Во веста од Јонхап, […]

Вести Свет

ДЕВЕТ ЛИЦА УАПСЕНИ ЗА НАПАД НА ХОТЕЛОТ ВО КОЈ ПРЕСТОЈУВАЛ ЕРДОГАН

Турските власти уапсија девет лица кај летувалиштето Мармарис поради сомневање дека се дел од групата што го нападнала хотелот во кој престојувал претседателот Реџеп Таип Ердоган на 15 јули, за време на обидот за воен удар. Неименуван претставник на владата рече дека три лица сè уште се во бегство. За време на пучот, Ердоган бил на […]

Вести Свет

Кабул: Бомба пред хотел, настрадале напаѓачите и полицајци

Пред хотелот „Нортгејт“ во Кабул, популарен меѓу странците, синоќа експлодира камион-бомба, а одговорноста за нападот ја презедоа талибанците. Светските агенции наведуваат дека бројот на жртвите е релативно мал, имајќи предвид дека силната експлозија се чула надалеку низ престолнината на Авганистан. Тие пренесуваат и изјава на шефот на кабулската полиција, Абдул Рахман Рахими, кој рекол дека загинал еден […]

Вести Свет

ЏАСТИН ТРУДО ЈА ОТВОРИ ГЕЈ ПАРАДАТА ВО ВАНКУВЕР

  Над половина милион лица се собраа на геј парадата во центарот на Ванкувер, во канадската провинција Британска Колумбија. Парадата, на која се вееја знамиња со виножито, ja отвори канадскиот премиер, Џастин Трудо. – За мене е голема чест, што се враќам тука во Ванкувер за парадата на гордоста- изјави воодушевено премиерот Трудо. Трудо е […]

Вести Свет

ХИЛАРИ КЛИНТОН ги обвини руските разузнавачи за хакирањето на службените сервери на Демократската партија

Хилари Клинтон ги обвини руските разузнавачи за хакирањето на службените сервери на Демократската партија, од која таа произлезе како кандидат за претседател на претстојните претседателски избори кои треба да се одржат во ноември. – Знаеме дека разузнавачките служби ги пробија серверите на Националниот комитет на Демократската партија. Знаеме исто така дека организираа објавување на многу […]

Вести Свет

Забрането обраќањето на Ердоган на митинг во Келн

Со одлука на Уставниот суд на Германија забранет е говорот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на „Демократскиот митинг против државниот удар”, кој ќе се одржи денеска во Келн КЕЛН (АА) – Со одлука на Уставниот суд на Германија забранет е говорот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Демократскиот митинг против државниот удар, кој […]