Вести Македонија Ударни вести

Денеска преку Ковакс механизмот ќе пристигнат 110.612 вакцини Фајзер

  Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот.   До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена испорака на уште 100.000 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“.   Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај населението, а кои се препорачуваат за имунизација и на деца над […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигна првата пратка вакцини преку Ковакс механизмот

  Денеска во Република Северна Македонија пристигна првата пратка вакцини против Ковид 19, кои нашата земја ги обезбеди преку Ковакс механизмот. Првата испорака е од прозиводителот Астра Зенека, а испорачани се 24.000 дози вакцини, кои ќе бидат наменети за граѓаните над 75 годишна возраст. Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во присуство на претставници на […]