Вести Македонија Ударни вести

Донесен Закон за амнестија за прекршителите на ковид-протоколите

  На денешната 106. собраниска седница, со 76 гласа „за“ и еден „против“, Собранието донесе Закон за амнестија, по скратена постапка. Овој Закон, исто така, поднесен од група пратеници, овозможува алтернативна мерка „условна осуда“ на сторителите на кривичните дела „пренесување заразна болест“ и „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од Кривичниот законик, кои […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Измени во протоколот за влез во Грција за државјаните на РС Македонија

  Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните, дека согласно известувањето од грчките гранични служби од Граничниот премин „Евзони“, има измени во протоколот за влез во Грција и од 19.јуни, од 06.00 часот на ГП Евзони, освен со ПЦР тест не постар од 72 часа, Сертификат за примена вакцина (со поминати 14 дена од втора […]