Вести Македонија Ударни вести

МВР го демантира Мицкоски: Полицијата беше на лице место и веднаш реагираше

  МВР целосно ги демантира тврдењата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека полицијата не била присутна и не реагирала при инцидентот кај споменикот Скендербег. Напротив, полицијата беше на лице место, во истиот момент реагираше и го спречи насилството, а едно лице веднаш беше приведено кое е осомничено за пукање од огнено оружје. За време […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

СДСМ: Државата е поважна од разулавеноста на Мицкоски

  СДСМ и владината коалицијата освоија повеќе гласови за советници од опозицијата, парламентарното мнозинство нема да гласа за брзи предвремени избори бидејќи државата е поважна од разулавеноста на Мицкоски, соопштуваат од СДСМ.   Уште еднаш се потврди дека најавите за ново мнозинство од Христијан Мицкоски се нереални и нечесни кон граѓаните. Денеска тие паднаа во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Мицкоски: Одложен е пописот и локалните избори

  На денешната лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски договорено е пописот да се одложи, од април за периодот, од 5 до 30 септември годинава. Ова е клучното прашање што го договорија лидерите на двете најголеми партии во земјава. ВМРО-ДПМНЕ нема да го бојкотира претстојниот попис, а за возврат […]

Вести Став Ударни вести

Костадинов: Иницијативата на Мицкоски за распуштање на Собранието е всушност за распуштање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Денес Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесе Предлог-одлука за распуштање на Собранието на Република Македонија. Бараме Зоран Заев да поднесе оставка од позицијата Претседател на Владата и во најбрзо можно време да се состави преодна Влада за организирање на избори за пратеници со цел да се испочитуваат роковите за 100 […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се откажува од користење на средствата кои се предвидени за политичките партии, кои би се користеле за водење на кампања

-“Да го повторам нашиот став дека ВМРО-ДПМНЕ се откажува од користење на средствата кои се предвидени за политичките партии а кои што понатаму би се користеле за водење на кампања која што би значела за, против или бојкот на претстојното референдумско изјаснување. ВМРО-ДПМНЕ како што гледате е меѓу народот, ВМРО-ДПМНЕ  е со народот. Од 10 […]