Вести Изјави Македонија Ударни вести

Трифун Костовски: Мојата војна против организаторите на криминогениот чин ќе оди до крај

  Во Фактор е обзнаено дека фирмата Пантелеон ГС на третата по ред и последна аукција понудила 5,37 милиони евра за дирекцијата на бившата Еуростандард банка, со купна квадратура од 3,500 м2 со  можност на доизградба на нови 800 м2 во самиот епицентар на Скопје. “Го крчмите мојот имот без око да ви трепне”, изјави Трифун Костовски. […]

Вести Свет Ударни вести

ЕЦБ ги предупредува банките за можни кибер-напади од руските хакери

  Европската централна банка (ЕЦБ) ги предупреди банките дека се можни кибер-напади од руски хакери во периодот на ескалација на тензиите со Украина, јавува Ројтерс. ЕЦБ ги подготвува европските банки за евентуален кипернапад спонзориран од Русија, додека се зголемуваат тензиите во врска со украинскиот конфликт, пренесува мета.мк. Конфликтот меѓу Русија и Украина ги потресе политичките […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Најава за топлотен бран

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури (од 29.07-01.08.2021 година – четврток до недела) во портокалова фаза и за нив важат објавените препораки од МЗ, за намалување на ризиците од високите температури за лицата кои се наоѓаат […]