Вести Македонија Топ теми

Спасовски-Гир: Успешно организирање на Министерскиот форум за правда и внатрешни работи

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и државната секретарка Магдалена Несторовска, остварија работна средба со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир, како и новиот заменик шеф на Делегацијата на ЕУ во земјава, Бен Нупнау. Министерот Спасовски  во оваа прилика изрази благодарност до амбасадорот Гир за поддршката […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Гир: Изјавата на Џамбаски за Пендаровски е неприфатлива

  Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир ја осуди вчерашната изјава на европратеникот Ангел Џамбаски. “Она што го прави, што го зборува и заканите што ги  упатува Ангел Џамбаски не се позиции ниту пак вредности за кои се залага Европската унија. Изјавите на Џамбаски кон претседателот Стево Пендаровски, може да се третираат како закана”, изјави евроамбасадорот Гир. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Гир: Слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ

  Слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ и камен темелник на демократијата, изјави денеска Евроамбасадорот Дејвид Гир.  Гир, кој денеска заедно со амбасадори од други земји членки на ЕУ е во посета на Охрид, не сакаше да го коментира кратењето на буџетот на Медиумската информативна агенција (МИА), поради што се преземени […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кацарска – Гир: ЕУ со силна поддршка за Уставниот суд

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска се сретна со шефот на делегацијата на Европска Унија, амбасадорот Дејвид Гир. Средбата се одржа на барање на евроамбасадорот Гир кој во име на ЕУ изрази силна поддршка и посочи дека го гледа Уставниот суд како пример, централна институција која ќе го предводи процесот на реформи во […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски – Гир: Поздравени се политиките на Северна Македонија, на линија на ЕУ

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од заменик на претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ, се сретна со Дејвид Гир, амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во земјава. На состанокот е поздравено лидерството на Владата и брзата реакција за ситуацијата во Украина. Премиерот Ковачевски ја потврди позицијата […]

Вести Македонија Ударни вести

Сали-Гир: Поддршката преточена во проекти ќе ги унапреди здравствените услуги

  Активности за унапредување на опфатот со вакцинација против Ковид-19, покана за пристап во Програмата EU4Health, како и усогласување на законодавството во однос на законите за лекови, дроги, трансплантација, контрола на производи од тутун, беа дел од темите на денешната средба на министерот за здравство, Беким Сали со евроамбасадорот Дејвид Гир и претставници од Делегацијата […]

Вести Македонија Ударни вести

Амбасадорот Дејвид Гир и честиташе на Данела за градоначалничкото место

  Градоначалникот на Град Скопје, Данела Арсовска денеска оствари средба со Шефот на Делегација на Европската унија во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир.         На средбата се зборуваше за предизвиците кои го очекуваат Градот Скопје, а Арсовска го информира амбасадорот Гир за приоритетите на новата администрација во наредните четири години со цел креирање […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: РС Македонија ги заврши своите домашни задачи и е целосно подготвена за преговори со ЕУ

  Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев, вчера беше домаќин на редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на ЕУ во нашата земја, на која премиерот Зоран Заев размени мислења со амбасадорите за актуелните и најважни активности во Северна Македонија со посебен акцент на процесот за интеграција на земјата […]