Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бабовски ги презентира мерките во справувањето со африканската чума кај свињите

  Актуелната состојба со болеста африканска чума кај свињите во Европа, нужноста од преземање на координирани активности за нејзина контрола и искоренување, но и можни нови мерки кои би се презеле во иднина во оваа насока, се дел од темите на кои вчера и денес во Брисел дискутираа земјите членки на Глобалната рамка за прогресивна […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ: Внимавајте каде и што купувате, во туристичките центри уништени 200 килограми храна

  Интервју за Вечер со директорот на Агенција за храна и ветеринарство Со оглед на топлото време, дали има инспекциски контроли во маркетите и на зелените пазари, каде што сè почесто може да се сретнат производи што не треба да се продаваат на тезги (јајца, млеко во пластични шишиња…)? Со цел спречување евентуално труење со […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ со кампања за подигнување на свест за Африканската чума кај свињите

  Со појавата на Африканската чума кај свињите на територијата на европскиот континент, Агенцијата за храна и ветеринарство на РС Македонија започна со донесување и спроведување голем број превентивни мерки како што се подигнување на биосигурносните мерки на свињарските фарми, воспоставување на мониторинг на присуство на Африканска чума кај дивите свињи, изготвување апликација за пријавување […]

Вести Македонија Ударни вести

Бабовски избран за нов Генерален секретар на регионалното претставништво на WOAH за Европа

  Директорот на Агенција за храна и ветеринарство, Николче Бабовски, во рамки на јубилејното 90 Генерално Собрание на Делегати на Светската организација за здравствена заштита на животните (WOAH), кое оваа недела се одржува во Париз, Франција, денес е едногласно избран за нов Генерален секретар на регионалното претставништво на WOAH за Европа кое е надлежно за […]

Вести Македонија Ударни вести

Бабовски на 90 генерално собрание на Светската организација за здравствена заштита на животните

  Директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски, во својство на делегат, од 21 до 25 мај во Париз, Франција, учествува на јубилејното 90 Генерално собрание на Светската организација за здравствена заштита на животните (WOAH).  Во фокусот на овој настан, Собранието ќе усвои измени и дополнувања на административни и технички резолуции со кои се регулираат […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Досега регистрирани вкупно шест случаи на африканска свинска чума

  Од 6 јануари годинава кога во делчевското село Драмче, првпат беше регистрирана појава на африканска свинска чума во земјава, до вчера се констатирани нови случаи и во Моштица, Мојанци, Пресека, Тркање и Виничка Кршла, соопшти денешната прес конференција директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски.     Тој потенцира дека на […]

Вести Македонија Ударни вести

Бабовски за Мета.мк: Внимавајте од каде купувате хамбургери

  Секоја година околу 600 милиони луѓе во светот се разболуваат како резултат на околу 200 различни видови на болести предизвикани од храна. Безбедноста на храната игра витална улога во намалувањето на болестите што се пренесуваат преку храна. Денеска се одбележува Светскиот ден на безбедност на храната. Само во првите три месеци од годинава, инспекторите […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Николче Бабовски: До АХВ се поднесуват и бизарни претставки

    “Ми мириса во влез на печено месо и пржени компири, јастребот на соседот ми ги усмртува гулабите, да дојдете да го отстраните осилото од дрво во Градски парк зашто се плашиме и не можеме да се релаксираме, бездомните кучиња гласно лаат, не вознемируваат, не можеме да спиеме…” Ова се само дел од купот […]