Вести Македонија Ударни вести

Државниот архив и ИВЗ потпишаа Меморандум за соработка

  Директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески и претседателот на Исламската верска заедница на Република Северна Македонија, реис-ул-улема Хаџи Шеќир-ефенди Фетаи, потпишаа Меморандум за соработка.         Со потпишувањето на овој Меморандум се проширува меѓусебната соработка во научната, истражувачката, архивската и образовната дејност, што е во духот на отвореноста на Државниот архив […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Склучен Меморандум со Уставниот суд на Република Бугарија

  Делегација на Уставниот суд на Република Бугарија предводена од претседателката Павлина Панова ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија од 18-21 мај 2022 година.    Со желба да ја унапредат билатералната соработка поврзана со работните области, да споделуваат знаења и искуства и да ги зајакнат институционалните капацитети преку соодветна правна рамка, двата […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Меморандум за сорабтока помеѓу МТСП и ХЕРА

  Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска потпиша меморандум за соработка со Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување ХЕРА во делот на спроведување на активности кои се од заеднички интерес во унапредување на вработеноста и вработливоста на Ромките како маргинализирана група граѓанки.     „Целта на овој Меморандум е да се воспостави одржлива […]

Вести Македонија Ударни вести

Стопанска комора потпиша Меморандум за соработка со кинескиот центар за надворешна трговија

  Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски потпиша Меморандум за соработка со China Foreign Trade Centre (CFTC) – Кинески центар за надворешна трговија, со кој ќе се овозможи зголемување на извозот и промоција на извозно ориентираните компании од нашата земја во Кина, како и полесен пристап на кинеските корпорации кај нас, како центар […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Меморандум за соработка меѓу МВР и Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

  Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и претседателот на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација Кире Василев го потпишаа Меморандумот за соработка меѓу двете институции, чија што примарна цел е  воспоставувањето и регулирањето на соработката меѓу двете институции во насока на обезбедување на заеднички придонес кон зајакнување на улогата на Комисијата за […]

Вести Македонија Ударни вести

Меморандум за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Бугарија

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“. Меморандумот меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, претставени од министерствата за транспорт и врски на двете земји, се очекува да биде […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗНМ и Лекарска комора

  Денеска во просториите на ЗНМ беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Здружението на новинари и Лекарската комора со кој се обврзуваат двете организации заеднички да работат на подигнување на нивото на соработка меѓу професиите кои ги застапуваат и унапредување на здравствената култура во нашата земја.     Двете организации во изминатиот период утврдија дека […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Потпишан меморандум за заштита и третман на животните “Happy Shelter” во Чаир

  Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, денеска потпиша меморандум за соработка со организацијата за заштита и третман на животните ‘Happy Shelter’, Кемал Незири. Овој меморандум доаѓа како трајно решение за бројните барања на жителите на Чаир, кои поднеле жалби до општина Чаир и до органите на редот во врска со бездомните кучиња.     „За […]

Вести Македонија Ударни вести

Сириза бара ратификација на меморандумите со РС Македонија

  Најголемата грчка опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис брзо да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција и Македонија, како дел од Договорот од Преспа, по најавите дека Атина размислува за понатамошно одложување на процесот, пишува денеска „Еурактив“. „Еурактив“ наведува дека твитот на премиерот Зоран Заев оти националниот фудбалски тим […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Атина ги замрзнува меморандумите со РС Македонија, лути на твитот на Заев

  Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за фудбалската репрезентација, во која не го користи уставното име на државата.     Под наслов „Атина ги замрзнува меморандумите со Северна Македонија“, грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека станува збор за три меморандуми кои парламентот […]