Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ова не е суспензија против Русковска, ова е суспензија на правото и суспендирање на правдата

  Шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска денеска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители за нејзината суспензија. „Само што доставив жалба до Советот на јавни обвинители. Членовите треба да се запознат со содржината на жалбата во која ги побивам наводите во решението. Без разлика што имаше соопштение дека предметите кои ги водам […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали: Случајот „Брезев“ ќе оди до крај – моментaлно средба на стручни тимови од „МАЛМЕД“ и „Жан Митрев“

  Случајот „Брезев“ ќе се тера до крај и ќе добие разрешница. Никој не е над законот, ниту има недопирливи, рече денеска министерот за здравство Беким Сали. Министерот на прес-конференција информира дека моментно е во тек состанок на стручен тим од Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) со претставници од клиничката болница „Жан Митрев“, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот за здравство, во 11 часот ќе одржи прес-конференција за случајот “Жан Митрев”

  Министерот за здравство Беким Сали денеска во 11 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да објави повеќе детали за случајот со Клиничката болница „Жан Митрев“. Министерот информираше дека е пратен допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“ и дека Агенцијата за лекови […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски до Фон Дер Лејен: Слики од убиствата во Ваташа и депортацијата на Евреите од бугарскиот фашистички окупатор

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен. По средбата тој одржа прес-конференција.     “-Слушнавме дека практично ако помине ова кое што го промовира Владата на СДСМ и ДУИ ќе имаме одржување на меѓувладина конференција, дилемата која што ја има ВМРО-ДПМНЕ, македонската јавност и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачки: Владата веднаш да го објави Протоколот

  Владата да го објави Протоколот со кој се бугаризира македонскиот народ. СДСМ и Спасовски да престанат да вршат притисоци врз мирниот народ кој достоинствено си ги брани националните интереси, изјави Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.   “СДСМ и ДУИ се свесни дека ја немаат поддршката од народот и знаат дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Мишел: Историска е можноста да се каже да на Европската Унија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел по средбата и владината седница одржаа заедничка прес–конференција.     Од страна на премиерот Ковачевски уште еднаш беа потврдени позициите на Владата во врска со европскиот предлог и посочи дека без чекање предлогот треба да се прифати како историска шанса за напредок […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Прифаќањето на францускиот предлог нема да биде ниту историски триумф, ниту историски неуспех

  Денеска во Кабинетот на претседателот се одржа 16-та седница на Советот за безбедност, на чиј дневен ред беше модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија.     “Имавме 16-та седница на Советот за безбедност. Мислам дека е најдобро да се концентрираме на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Стоилковски: Даваме рок од 24 часа Демократскиот сојуз да одговори за бесплатниот паркинг на функционери

  Денеска објавуваме скандал којшто покажува зошто власта е одлепена од реалноста, но и зошто Демократскиот Сојуз е верен партнер на власта на СДСМ – ДУИ. Демократскиот Сојуз како дел од колачот на власта, на подарок од СДСМ – ДУИ долгогодишно го имаше ЈП Градски паркинг во свое владение, а за возврат обезбедувале привилегии, повластувања […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сарафов ја отфрла верзијата за туби со гориво во автобусот кој изгоре на автопатот „Струма“

  Според директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов, на првата прес-конференција по случената трагедија кај „Струма” главниот сомнеж за несреќата укажува дека најверојатно се работи за човечка грешка која што ја отежнале и несоодветните обележувања на автопатот. Досегашната истрага води кон тоа дека повеќето патници во автобусот починале од задушување со чад, како […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Нови предлог мерки за невакцинираните вработени во јавниот сектор и здравствени работници

  На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести беше донесена одлука за нови мерки, која ќе биде предложена до Владата на Република Северна Македонија. Министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека оваа одлука е донесена со консензус, од страна на сите членови на Комисијата, а врз основа на епидемиолошката состојба […]