Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лишен од слобода главниот креатор на монструозниот чин што ја потресе државата

  На вчерашната прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и лишен од слобода и главниот креатор, планер, координатор и директен извршител на неколкуте кривични дела поврзани со монструозното двојно убиство во Скопје и во Велес. Министерот Спасовски информираше дека е добиено и официјално известување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Грозоморно кривично дело без преседан

  Спасовски на заедничка прес-конференција со ОЈО Бубевски МВР во координација и под водство на ЈО во текот на изминатата ноќ го расчисти случајот, откако вчера се добија информациите, се обезбедуваа доказите и беа пронајдени телата на двете лица кои се водеа за исчезнати. Иако, за жал, разрешницата не нѐ доведе до  исходот кој го посакувавме сите ние и целата македонска […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Малолетната Вања е грабната во влезот

  Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на денешната прес-конференција изјави дека малолетната Вања е грабната во влезот, по што и биле врзани рацете и нозете, била ставена во вреќа за спиење и потоа е однесена на локација каде што била убиена и закопана.   „Грабната е од внатрешнот дел на зградата, со врзани раце […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Девојчето е грабнато во влезот на живеалиштето

  Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на денешната прес-конференција изјави дека малолетната Вања е грабната во влезот, по што и биле врзани рацете и нозете, била ставена во вреќа за спиење и потоа е однесена на локација каде што била убиена и закопана.   „Грабната е од внатрешнот дел на зградата, со врзани раце […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО – МВР: Таткото учествувал во давање насоки за грабнувањето на Вања

  Таткото на Вања оддал информации кога таа излегува за во училиште, по што киднаперите ја грабнале уште во влезот од зградата во која живеела, изјави на прес-конференцијата која се уште трае, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. – Главен организатор и извршител кој со пиштол на 27.11, според досегашните утврдени докази, некаде околу 10 […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Д-р Сашко: Јовев Тимот што победува не се менува!

  Разрешениот директор на Клиниката за Кардиохирургија, професорот, доктор Сашко Јовев, на денешната прес конференција прочита писмо напишано заедно со колективот на Клиниката за кардиохирургија.     “Ако се работи за суета или за политика, тоа е многу лошо за сите нас кои работиме професионално и не сме политилчки кадри. Јас не сум партиски кадар. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Очекувам сите советници да ги поддржат политиките во интерес на скопјани

  Градоначалничката Арсовска во вчерашното гостување на Канал 5 телевизија истакна дека очекува од сите советници да ги поддржат проектите кои значат подобар живот за скопјани. – Тие проекти се на скопјани и очекувам дека сите советници ќе ги гласаат, досега за сите проекти кои беа достaвени видовме случаи и на консензус односно проекти кои […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ова не е суспензија против Русковска, ова е суспензија на правото и суспендирање на правдата

  Шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска денеска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители за нејзината суспензија. „Само што доставив жалба до Советот на јавни обвинители. Членовите треба да се запознат со содржината на жалбата во која ги побивам наводите во решението. Без разлика што имаше соопштение дека предметите кои ги водам […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали: Случајот „Брезев“ ќе оди до крај – моментaлно средба на стручни тимови од „МАЛМЕД“ и „Жан Митрев“

  Случајот „Брезев“ ќе се тера до крај и ќе добие разрешница. Никој не е над законот, ниту има недопирливи, рече денеска министерот за здравство Беким Сали. Министерот на прес-конференција информира дека моментно е во тек состанок на стручен тим од Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) со претставници од клиничката болница „Жан Митрев“, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот за здравство, во 11 часот ќе одржи прес-конференција за случајот “Жан Митрев”

  Министерот за здравство Беким Сали денеска во 11 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да објави повеќе детали за случајот со Клиничката болница „Жан Митрев“. Министерот информираше дека е пратен допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“ и дека Агенцијата за лекови […]