Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џамбаски: Македонија била и е бугарска!

  “Македонија била и е бугарска! Северна Македонија е друга работа. Заслугата тука е на Тито. Со забрани за влез во државата нема да ја избришете вистината”, напиша Ангел Џамбаски на ФБ.  

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Бугарските клубови ќе мораат да ги променат своите имиња

  “Очигледно е дека имињата што се избрани на бугарските клубови во Македонија, без разлика колку историски и научно ќе ги толкуваме улогите на овие личности во историјата, чувството во поголема мера во Северна Македонија е дека овие имиња се провокации. Ова е доволно. Како што кажав за случајот со Христијан. Не ми е важно […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Антифашистичката определба е дел од нашиот национален идентитет

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски со видео обраќање се осврна на провокациите што по повод отворањето на бугарскиот клуб во Битола поттикнаа говор на омраза и недоверба со намера да ги поткопаат и стават под сомнение досегашниот напредок во дијалогот меѓу Скопје и Софија постигнат од силната определба со јасна […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Името “Ванчо Михајлов“ е провокација, важно беше да не паднеме во замката

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола информираше дека смета дека името е провокација, но и дека претставува алиби за главниот наратив на Бугарија дека Македонија не дозволува човекови права на етнички заедници.     -Првично потпретседателката на Бугарија Јотова побара […]