Вести Македонија Ударни вести

Бугарски државјани осомничени за измама во Скопје

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против маж и жена, државјани на Република Бугарија за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Измама од член 247 став 3 во врска со став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата соизвршители, со намера за себе да прибават […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведен инспектор од УЈП, побарал и примил пари за да изврши противправно службено дејствие

  На 6 јули, по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, лишен е од слобода Ј.К.(63) од Скопје, вработен како инспектор во Управата за јавни приходи.   Тој во својство на службено лице, во текот на месец мај и почетокот на месец јуни, постапувајќи по налог за […]