Вести Македонија Став Ударни вести

Лошо поставениот процес на пристапување е штетен и за ЕУ и за Западен Балкан – Пајк Хаанс

  Прагматичните решенија како што е неодамнешниот “Француски предлог“ може да изгледаат привлечно, но тие не го решаваат главниот проблем – дека членството во ЕУ се користи за принудување на конфликт поврзан со идентитет, пишува Пајк Хаанс за Республика. Во месец април оваа година, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, за време на […]