Вести Македонија

Градоначалничката Арсовска е во официјална посета на Вашингтон

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска е во официјална посета на Вашингтон каде оствари средба со повеќемина високи претставници на Стејт Департментот во врска со проектот поддржан од САД за ефикасно управување со финансии и ресурси на локалната самоуправа.   Арсовска имаше средба со претставникот на Стејт Департментот одговорен за Европски и Евроазиски работи, […]

Вести Македонија Ударни вести

Жозеп Борел во официјална посета на Скопје

  Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на земјава, и ќе ја предводи делегацијата на ЕУ на 16-тиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија. Борел, според агендата, денеска ќе се […]

Вести Македонија Ударни вести

Шпанскиот премиер Санчез вo недела во Скопје

  Премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон во недела доаѓа во еднодневна официјална посета на Република Северна Македонија. Се очекува тој во Скопје да има средби со премиерот Димитар Ковачевски и со претседателот Стево Пендаровски. Посетата на Северна Македонија е дел од турнеја на Санчез низ земјите од Западен Балкан, што ги вклучува и […]