Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Намерно беше закочен проектот за нов транспорт БРТ

  Членот на Извршниот одбор на СДСМ Петре Шилегов за вестите на Сител телевизија истакна дека Скопје загуби две години, поради неподготвеноста и непознавањето на материјата од страна градските власти системот за јавен транспорт во Скопје, Бас рапид транзит – БРТ, две години беше закочен. -Нема стратешки недостатоци во проектот БРТ, тоа е фрлање прашина […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Град Скопје поднесе кривична пријава против Шилегов и Јанчева

  Град Скопје, согласно одредбите од Законот за кривичната постапка, денес поднесе кривична пријава против Љубица Јанчева, поранешен Претседател на Советот на Град Скопје и Петре Шилегов, поранешен Градоначалник на Град Скопје. Станува збор за кривична пријава поради основано сомневање дека сториле кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“ од член 353 ст.5 вв […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Девет години Дрисла беше криминализирана, а ние ја вративме на граѓаните

  „Девет години се боревме за Дрисла. Девет години Дрисла беше криминализирана, а ние ја вративме Дрисла во Град Скопје, ја вративме на граѓаните. Да ве потсетам само, порано не се знаеше што се депонира, кој депонира, дали има опасен отпад, што се гори, сето тоа беше контроверзно што важеа во јавноста до пред две години. Кога Градот ја стави својата рака, односно […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов: Реконструирани сите 23 средни училишта со пари од СКОПЈЕ 2014

  – Денес сакам да потсетам на уште една клучна разлика меѓу движењето напред кон прогресот и развојот на Скопје и влечењето назад заради нечии криминални интереси. Оваа година ја започнавме реконструкцијата на објектот на средното училиште Кочо Рацин во скопската општина Ѓорче Петров. За оваа реконструкција инвестиравме 52 милиони денари од Буџетот на Град […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Децата не ни се тепаат, ги вративме мирот и стабилноста во Скопје

  Во емисијата „Патот кон“, актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат на СДСМ, Петре Шилегов, ја искоментира и подобрената безбедносна состојба генерално, во целиот град. Според Шилегов, токму инвестирањето во деловите каде што претежно живее етнички албанското население, помогна во зголемувањето на безбедноста. „Македонци или Албанци или Срби или Роми имате насекаде низ нашиот […]

Вести Македонија Ударни вести

Распишан е тендерот за БРТ, Скопје е првиот град во регионот со ваков јавен превоз

  – Со гордост можам да кажам дека денес е објавен тендерот за реализација на Бас Рапид Tранзит системот. Со ова правиме крупен чекор напред кон изведба на современ, еколошки, брз и ефикасен јавен превоз. За само четири години, успеавме да го реализираме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот согласно условите кои ги […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов: Скопје ќе го има првиот аквариум во регионот

  Скопје заслужува објекти кои ќе го вратат на вистинската патека. Скопје и скопјани заслужуваат вистински објекти со кои ќе се гордеат, во кои вистински ќе уживаат и за кои ќе раскажуваат на идните поколенија со истиот восхит како кога биле тогаш направени. Затоа Скопје ќе го има првиот градски јавен аквариум со капацитет и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

БЕСА со поддршка за Шилегов

  „Денес имав одлична средба со Арјанит Хоџа, генералниот секретар на БЕСА со кој разменивме мислења за состојбите во главниот град. Драго ми е што тој и неговата партија го препознаваат напредокот што Скопје го направи во изминатите четири години и ми даваат поддршка во вториот круг. Обединувањето расте и нашиот блок постојано се окрупнува. Одиме заедно на победа, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Дрисла повеќе не го труе Скопје

  – Денес говориме за Дрисла – депонијата која девет години беше симбол на криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, најопасен загадувач на воздухот во Скопје и опасност по здравјето на граѓаните. Скопската депонија беше извор на загадување каде се гореше и складираше опасен отпад, а нејзината криминална продажба и управување го доведуваа здравјето на скопјани во ризик. Ова […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов: Со секојдневниот бесплатен превоз за пензионерите, ги враќаме и помладите патници

  Пензионерите, лицата со попреченост и лицата со ретки болести се само дел од категориите на граѓани кои ќе добијат бројни социјални поволности и бенефицирани услуги од страна на градот Скопје во следните четири години. Повеќе од 85 илјади пензионери ќе можат секојдневно бесплатно да ја користат јавниот превоз. На овој начин, покрај намалување на […]