Вести Македонија Ударни вести

Средношколци од Скопје работат на минијатурен болид со погон на компримиран воздух за натпревар во Лондон

  Група ученици од СУГС „Орце Николов“ од Скопје креираат минијатурен болид по примерот на моделите во Формула 1 кој ќе работи со погон на компримиран воздух и истиот ќе го претстават на натпреварот Aramco Formula 1 schools World Finals 2022, што ќе се одржи во јули годинава во Лондон. Ова е прво учество на ученици […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: Македонската дијаспора е силен промотор во Обединетото Кралство

  Премиерот Димитар Ковачевски пред почетокот на работниот дел од посетата на Лондон за учество на Инвестицискиот Самит за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), оствари средба со македонски граѓани и истакнати професионалци кои живеат и работат во Обединетото Кралство.     Премиерот Ковачевски и амбасадорката на Северна Македонија во Обединетото […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Блокадата на преговорите со ЕУ беше многу нефер

  Пред Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон, по повод 70 годишнината од постоењето на Алијансата, имавме продуктивна средба со поранешните високи функционери и амбасадори на НАТО и ЕУ, членови на Охридската група – изјави премиерот Заев.     Со посветените пријатели и поддржувачи разговаравме за идните заеднички иницијативи за афирмација и меѓународна видливост […]