Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МОН ќе помогне на турските студенти со бесплатно сместување и исхрана во студентските домови

  Министерството за образование и наука и Владата ќе им помогнат на студентите од погодените подрачја од земјотресите во Турција кои студираат на универзитетите во нашата земја, со цел полесно да го надминат тешкиот период во кој се наоѓаат поради огромните човечки и материјални загуби во своите родни места. Веќе им понудивме привремено бесплатно сместување […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Гостивар дели финансиски средства за погодените од земјотресот во Турција

  Со едноминутно молчење во почит на жртвите, Советот на општина Гостивар ја започна седницата на која на предлог на градоначалникот Арбен Таравари, Советот на Гостивар изгласа парична помош во висина од 300.000 денари да се издвојат од буџетот на локалната самоуправа на Гостивар да им помогне на населението на погодените од катастрофалниот земјотрес од […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Црвен крст: Собрани се 38.555.035 денари за настраданите во Турција и Сирија

  Заклучно со 23 февруари, преку телефонските линии и од Фондот на солидарност на Црвен крст на РСМ се уплатени вкупно 38.555.035 денари.   Црвениот крст на РСМ наредната недела ја доставува и третата пратка за настраданото население погодено од катастрофалниот земјотрес во Турција.   Поради големиот интерес на граѓаните, Црвен крст на РСМ ја […]

Вести Македонија

Општина Гостивар ќе ги награди пожарникарите кои помогнаа во Турција

  Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари денеска во својот кабинет ја пречека екипата за пребарување и спасување на ТППЕ – Гостивар која успешно ја изврши својата мисија доаѓајќи на помош на погодените од земјотресот во Источна Турција.   На средбата се зборуваше за нивниот напредок и тешкотии во текот на мисијата, додека градоначалникот Арбен […]

Вести Македонија Ударни вести

Црвениот крст ја испрати првата хуманитарна помош за Турција и Сирија

  Хуманитарната помош од страна на Црвениот крст на Северна Македонија денеска тргнува кон регионите погодени од земјотресите што минатиот понеделник ги зафати Турција и Сирија.   Генералниот секретар на Црвениот крст на РСМ, д-р Саит Саити информираше дека до денеска собрани се вкупно 25.120.773 денари парична помош.         Денеска сме тука […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Македонскиот народ ќе се обедини за Турција и Сирија

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски учествуваше во отворена донаторска програма на Канал 5 телевизија на пулт за телефонски разговор со граѓаните на Република Северна Македонија, со цел да се мотивираат граѓаните да донираат финансиски средства за настраданите подрачја во Турција и Сирија.         „Сакам да оддадам признание за иницијативата која […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

САД испраќаат 85 милиони долари итна хуманитарна помош за Турција и за Сирија

  САД објавија дека ќе обезбедат итна хуманитарна помош од 85 милиони долари за Турција и Сирија, по силните земјотреси кои ги погодија тие држави каде загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Соопштението на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) дојде набргу откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен разговараше со турскиот министер за надворешни работи Мевлут […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар со 500.000 денари парична помош за настраданите во Турција и Сирија

  Советниците на општинскиот совет на денешната 1-ва вонредна седница едногласно ја изгласаа Одлуката за доделување парични средства за настраданите од земјотресот во Република Турција и Сирија. Финансиската помош од страна на Општина Центар во износ од 500.000 денари ќе биде донирана на посебна сметка на Фондот за солидарност на Црвениот Крст на Република Северна […]

Вести Македонија Ударни вести

Црвен крст: Собрани се 10 милиони денари, 2.500 пакети, 4000 ќебиња

  Катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Република Турција и Сириската Арапска Република на 6 февруари 2023 година однесе над 9.500 човечки животи и над 37.000 повредени лица и уништени над 6.200 станбени објекти.   За жал овие стравични бројки постојано се менуваат и не се конечни. Изразувајќи ја нашата солидарност со граѓаните на Турција и […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата испраќа дополнителна помош за Турција

  Владата на денешната седница донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Турција. Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата на РСМакедонија – Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна операција во Република Турција. Донесена е и одлука за испраќање нови 32 лица од Дирекцијата […]