Вести Македонија Став Ударни вести

Град Скопје поднесе кривична пријава против цементарница „Титан Усје

  Денес градот Скопје ја поднесе најавената кривична пријава против цементарницата „Титан Усје“ во која одговорност освен од правното, се бара и од одговорното лице – Борис Хрисафов, кој како надлежен за спроведување на обврските кои произлегуваат од А интегрираната дозвола која ја издава Министерството за животна средина и просторно планирање, не се придржувал кон […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против полициска службеничка за примање поткуп

  Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција- Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања поднесе кривична пријава против С.А., полициска службеничка во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица при Регионалниот […]

Вести Македонија Ударни вести

Истрага против 5 лица корисници на сексуални услуги од дете

  Во рамките на истражна постапка што се спроведува против едно лице за кое постојат основи на сомнение дека сторило кривично дело „Трговија со дете“, по прибирање на доказен материјал, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја прошири истрагата и донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за тероризам против тетовец за лажна пријава за поставена бомба

  Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на 27 декември до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(63) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тероризам“, предвидено и казниво по член […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем

  ОВР Кочани до Основното јавно обвинителство Кочани, ќе поднесе кривична пријава против С.А.(41) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ казниво по член  394 – г од Кривичниот законик. Според пријавеното, во текот на 2022 година, на социјалната мрежа […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против лицето кое го украде возилото на Брзата помош од Кочани

  По преземени мерки и активности, на 03.12.2022 во 15.40 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Д.Н.(18) од Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на болницата во Кочани одзел возило на Итната медицинска помош Кочани.   Како што веќе информиравме, по преземени мерки и активности, возилото било пронајдено […]

Вести Македонија

Кривична пријава против лице за сторено разбојништво со смртни последици

  Единицата за внатрешни работи Чаир при СВР Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против  З.П.(52) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“ по член 237 став 5 од Кривичниот законик. Тој, со уште две лица, на 08.11.2021 во с.Глуво, скопско, физички ги нападнале Ѓ.Ж. и В.Ж. […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за примање поткуп од 400 евра за неодредување на мерка притвор

  Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против И.М. од Тетово, вработен во СВР Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“ по член 357 од Кривичниот законик. На […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведено уште едно лице од инцидентот кај плоштадот Скендер бег

  На 14 јули, од страна на Единица за насилен криминал – Одделение за крвни деликти при СВР Скопје лишен е од слобода Р.А. (29) од Скопје. Тој се сомничи дека на 06 јули околу 19.30 часот на бул. Гоце Делчев во Скопје, поточно на плоштад Скендербег, испукал со пиштол. Од страна на полициски службеници […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР со кривична пријава против директорот и 5 вработени лица во ЗОО Скопје

  На 14 јули во 18.00 часот, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Одделението за криминалистички работи Карпош, лишија од слобода 5 лица, и тоа Д.М.(25), А.М.(43), М.Х.(45), В.Г.(46), вработени во Зоолошката градина во Скопје и З.Р.(44), надворешен соработник.   При извршена обиколка на Зоолошката градина, по претходно добиени сознанија, тие […]