Вести Македонија Ударни вести

Груби: Конечното решение за името мора да биде достоинствено и взаемно прифатливо

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, денеска во Њујорк имаше работен ручек со посредникот на Обединетите Нации за спорот со името, америкамскиот дипломат, г.Метјуц Нимиц. Груби му ги пренесе на Нимиц сите негови впечатоци од интензивните средби во Вашингтон, вклучувајќи ги и обсервациите и од другите соговорници во периодот помеѓу двете меѓусебни средби. Ставовите на двајцата премиери вродуваат оптимизам дека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нимиц во Брисел на средба со преговарачите за името

Денеска и утре во Брисел ќе се одржи средба на преговарачките тимови на Македонија и на Грција за спорот за името. Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по тригодишна пауза, ќе се сретне со претставниците на двете земји Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Средбата, како што […]