Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија

  Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот на усвоениот Закон за амнестија, со кој се предвидува лицата осудени за кривичните дела од член 205 „Пренесување на заразна болест“ и член 206 „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од Кривичниот законик, за време на пандемијата од Ковид-19, паричната казна или казната затвор да […]

Вести Македонија Ударни вести

На сила е се уште обврската за носење маски во јавен превоз, здравствени установи, аптеки и домови за стари лица

  Министерството за здравство и Комисијата за заштита на населението од заразни болести активно ја следи состојбата со КОВИД-19 во земјата, но и активно ги следи состојбите и на европско и светско ниво.  Неспорно е дека во нашата држава се забележува зголемување на трансмисија на коронавирус, но и дека ова е општ тренд што не […]

Вести Свет Ударни вести

Според главниот здравствен инспектор, Бугарија влегла во новиот бран на ковид-19

  Веќе сме влезени во новиот бран на ковид-19, соопшти главниот здравствен инспектор на Бугарија, доц. д-р Ангел Кунчев во гостување на бугарската телевизија со национална концесија „Нова“ претпладнево. „Ние сме 3-4 седмици зад она што се случува во Западна Европа. во следните 2-3 седмици веројатно ќе се соочиме со засилен бран. Не е толку страшно и […]

Вести Македонија Ударни вести

Продолжува трендот на намалување на бројот на новозаразени Ковид-19 случаи

  Продолжува трендот на намалување на бројот и на процентот на новозаразени од КОВИД-19, информираат од Институтот за јавно здравје. Паѓа и бројот на активни случаи кој изнесува 2091, од кои половината се во Скопје. По Скопје, најмногу активни има во Прилеп 148, во Битола 135 и во Велес 101, додека во другите градови нивниот […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Шест месечно бебе со вродена аномалија почина од Ковид-19

  ИЈЗ денеска во извештајот доставен до МЗ, пријави починато дете на шест месечна возраст, кое во регистарот Мој Термин е заведено дека починало на  03.01.2022. Според податоците добиени од Клиниката за детска хирургија, станува збор за дете со вродена аномалија на черепот. Доенчето е примено на Клиниката за Неврохирургија заради оперативна интервенција. По добивање […]

Вести Македонија Ударни вести

ИЈЗ: Починато едногодишно дете од Ковид со хронични заболувања

  Институтот за јавно здравје информира дека во денешната ковид статистика во однос на починатите лица пронајдени од регистарот, пријавено е дете на една годишна возраст починато на 29.11.2021.   Според податоците добиени од Клиниката за детски болести, станува збор за дете кое престојува во дом за деца без родители во Битола. Истото повеќекратно наназад […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: На КИБФС почина 17 годишна пациентка

  Министерството за здравство со голема жалост информира, дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово почина 17 годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Младата пациентка имала хронично заболување јувенилен Diabetes Melitus Tipe 1 и не била вакцинирана. Тегобите кај пациентката биле 9 дена пред да биде примена на Инфективната клиника во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДЗСИ: Лице со ковид-19 починало дома – не прифаќајте лекување во домашни услови

  Од Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) апелираат до граѓаните кои се позитивни на Ковид 19, да не прифаќаат лекување во домашни услови, ако за тоа не се изјасни матичниот лекар и задолжително да побараат пишан документ за терапијата и начинот на лекување. Директорката на инспекторатот д-р. Ирина Бухова, вели дека апелот го упатуваат […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: 85% од новите случаи и 91% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

  Министерството за здравство ја објавува двонеделната анализа на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.   Во период од 06.08 до 19.08.2021 на територија на државата 9881 граѓанин, се позитивни од тестирани […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЕК го прогласи нашиот КОВИД сертификат за еквивалентен на сертификатот на ЕУ

  Европската комисија денеска го усвои националниот Дигитален сертификат на Република Северна Македонија и истиот го смета за еквивалентен на Дигиталниот сертификат на ЕУ, соопшти Министерството за здравство. Ние сме прва земја во регионот за која сертификатите за КОВИД-19 ќе се сметаат за еквивалентни на Дигиталниот сертификат на ЕУ.   Со ова се избегнуваат сите […]