Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Д-р Чадиковски: Протестирајте пред ковид-болниците, може ќе ги убедите пациентите дека не се болни

  “Зошто протести пред Влада и Собрание, посоодветно е пред болниците со болни од ковид, може ќе ги убедат дека не се болни, напиша д-р Владимир Чадиковски на Твитер, како реакција на денешниот протест против новите ковид-мерки и вакцините против ковид-19. – Огромна поддршка за сите колеги кои се бориме против овој вирус, кој ни […]

Вести Колумна Македонија Став Ударни вести

Вирусот можеби забавува, но лажните вести и натаму се во полн ек

  Додека се фокусиравме на совладување на вирусот, го занемаривме влијанието на пандемијата врз нашето ментално здравје. Маката да се распознае вистината од „мамките за кликови“ остава последици кај секој еден од нас. Од самото појавување на вирусот на КОВИД-19 во Кина, една од директните последици е масовното и, во повеќето случаи, неконтролираното објавување лажни […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 66 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 3 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид 19. Во болницата […]

Вести Свет Ударни вести

Малта е првата земја во ЕУ што веќе има постигнат колективен имунитет

  Малта е првата земја во ЕУ што веќе има постигнат колективен имунитет против коронавирусот. Властите соопштија дека 70% од возрасната популација примила барем една доза вакцина. – Денеска достигнавме колективен имунитет, изјави синоќа на прес-конференција министерот за здравство на Малта, Крис Ферн. Тој истакна дека „вакцината е оружје против вирусот“.   Малта е со […]

Вести Македонија Ударни вести

ИЈЗ: Намалување од 48,3% на нови ковид случаи од претходната недела

    Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 10 до 16 мај 2021, тестирани се вкупно 16.773 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 6,3% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 674 нови позитивни случаи од 31 […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски утре ќе се вакцинира против Ковид-19

  Претседателот Стево Пендаровски, утре во 14 часот ќе прими вакцина против Ковид-19, во вакциналниот пункт во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ во Куманово, соопшти Кабинетот на претседателот. По завршувањето на вакцинацијата, Пендаровски ќе ѝ се обрати на јавноста, соопштуваат од Кабинетот.

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 198 нови случаи, 333 оздравени пациенти и починати 12 лица

  Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во:   -Скопје 76 -Куманово 25 -Битола 11 -Прилеп 10 -Тетово 9 -Кичево 7 -Струга и Радовиш по 6 -Велес, Охрид, Штип и Струмица по 5 -Виница 4 -Неготино, Ресен и Берово по 3 -Гостивар, Кавадарци, Гевгелија, […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 426 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 426 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 30 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип […]

Вести Здравје Македонија Ударни вести

Институтот за физикална медицина и рехабилитација подготви оддел за пациенти за пост-ковид рехабилитација

  Министерството за здравство информира дека, поради долгорочните последици кои ги остава инфекцијата со коронавирусот и заради се поголемата потреба за рехабилитација на пациентите кои прележале Ковид-19, Институтот за физикална медицина и рехабилитација со поддршка на министерството подготви еден оддел кој  е наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација.         Досега, Институтот имаше […]

Вести Македонија Ударни вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 36 пациенти, а се лекуваат 470 болни

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 36 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 470 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекува на инфективните оддели во главниот град.   Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 14 приеми и тоа пет пациенти биле хоспитализирани на […]