Вести Изјави Македонија Топ теми

Талат Џафери – Прв ден премиер

  “Прв ден премиер. И најкратката патека е тешка да се изоди ако немаш визија, план насока и цел”, изјави новиот премиер Талат Џафери.     “На сите предизвици и патеки до сега сум им пристапувал со добро планирање и јасна цел. Така е и денес, со јасна цел за Европска Република Северна Македонија”, изјави […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери: Денес се исполнува сонот за прв премиер Албанец

  “Денес се исполнува сонот за прв премиер Албанец! Денес ветувам дека ќе го исполниме сонот и за напредна, развиена, демократска и европска Република Северна Македонија! Држава во која младите ќе сакаат да се вратат, мојата генерација ќе ги гледа внуците како растат, а највозрасните ќе се гордеат што влогот во државноста вродил со резултат. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Талат Џафери е премиерот која ќе ја предводи техничката Влада

  Собранието со 65 гласа „за“ и 3 „против“ ја изгласа техничката влада. Премиер на РС Македонија е Талат Џафери. На седница присуствуваа 111 пратеници. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се воздржаа од гласање на техничката влада. “Оваа должност, оваа доверба, чест и над сѐ, исклучително важна одговорност ја сфаќам и ќе и пристапам онака како што […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Новоизбраниот Ковачевски ја презеде премиерската функција од Заев

  Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев.     Премиерот во заминување Зоран Заев, на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, нему и на министрите им посака успех во работата и исполнување на програмата и приоритетите на новата Влада за наредниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Заев ја испрати оставката до Собранието на Република Северна Македонија

  Премиерот Зоран Заев ја достави оставката од функцијата претседател на Владата на РСМ, до собранискиот спикер Талат Џафери    “Со ова мое писмо Ве известувам дека поднесувам оставка од функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија. Оваа моја одлука ја презедов како логичен чекор кој произлегува од исходот на локалните избори и како […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Заев му честиташе на Кирил Петков за изборот за премиер на Бугарија

  Премиерот Заев му го честиташе изборот на Кирил Петков за претседател на Министерскиот совет на Република Бугарија.   “Во телефонскиот разговор на премиерот Петков му посакав успешен мандат и остварување на сите приоритети утврдени во програмата на неговата Влада, а со цел добробит и просперитет на бугарската држава и бугарските граѓани.   Во разговорот […]

Фото: Кабинет на претседателот на Република Бугарија
Вести Свет

Радев му го врачи мандатот на Петков за формирање на бугарска влада

  Бугарскиот претседател Румен Радев му го врачи мандатот за формирање на нова бугарска влада на Кирил Петков, потпретседателот на победничката партија „Промената продолжува“, јавуваат бугарските медиуми. Веднаш по врачувањето на мандатот, Петков изјави дека гласањето на новиот владин состав во бугарскиот парламент ќе се одржи уште во понеделник, нагласувајќи дека тој нема да изгуби […]

Вести Македонија Ударни вести

Зоран Заев: Нема политички договор за бегството на Мијалков

Премиерот порача дека очекува целосна истрага за тоа дали некој затаил во спроведувањето на решението за куќен притвор за Мијалков, а согласно тоа вели, јавно ќе побара одговорност. Нема политички договор за бегството на екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, изјави премиерот Зоран Заев. „Апсолутно дека нема политички договор, прво јас сум среќен што како извршна […]

Вести Изјави Македонија

Деари: Како што верував за прв градоначалник албанец во Кичево, јас верувам и за прв Премиер албанец

Почитувани, Мојот роден град, Кичево е најсликовит пример на придобивките од Охридскиот Рамковен Договор. Со донесувањето на Законот за територијална поделба, како резултат на Охридскиот договор,се овозможија можности за сите нас. Кичево се обедини и им се даде можност на сите да станат градоначалници, не само на една заедница, туку на сите. Но, не беше […]