Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 176 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид-19

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 13.05 до 15.05.2022):   Направени се 2.674 тестови, а регистрирани се 176 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 106, Битола – 26, Прилеп – 7, Штип и Ресен – по 5, Куманово, Кавадарци и Охрид – по […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:   Направен е 1.221 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 59, Битола – 7, Кавадарци – 4, Охрид и Делчево – по 3, Куманово ,Прилеп , Штип и Берово – по 2, Гостивар, […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 93 нови случаи на Ковид-19

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.365 тестови, а регистрирани се 93 нови случаи на КОВИД-19:   Скопје – 51, Битола – 15, Охрид – 5, Тетово и Кавадарци – по 4, Прилеп – 3, Велес и Штип – по 2, Куманово, Струмица, Кичево, Струга, Гевгелија, Ресен и Берово […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се нови 115 ковид случаи

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 1.652 тестови, а регистрирани се 115 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 59, Битола – 14, Прилеп – 7, Кавадарци и Охрид – по 5, Гевгелија – 4, Гостивар, Штип и Ресен – по 3, Куманово, Струмица и Неготино – по […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор

  Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор чие семејство вчера попладне даде согласност за да ги донира органите. Дополнително, во наредните денови ќе следуваат трансплантации на коскени ткива кај пацинети кои се лекуваат на Клиниката за ортопедија, соопштуваат од Министерството за здравство. Националниот координатот, д-р Маја Мојсова Мијовска,  болничките координатори, […]

Вести Македонија Ударни вести

Во последните 24 часа од 1.424 тестови, регистрирани се 139 нови случаи на КОВИД-19

  Во последните 24 часа направени се 1.424 тестови, а регистрирани се 139 нови случаи на КОВИД-19:   • Скопје – 58 • Битола – 34 • Прилеп – 6 • Струмица – 5 • Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Кичево – по 4 • Тетово – 3 • Гостивар, Кочани и Демир Хисар – […]

Вести Македонија Ударни вести

Во последните 24 часа регистриран е 21 ковид случај и 2 починати лица

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 773 тестови, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 9, Битола – 5, Кавадарци и Охрид – по 2, Штип, Кичево и Делчево – по 1.   Од вкупниот број на позитивни (21), регистрирани се 5 реинфекции.   […]

Вести Македонија

Во последните 24 часа регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:   Направени се 1.798 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 67, Битола – 24, Прилеп – 8, Охрид – 5, Берово – 4, Тетово и Кичево – по 3, Куманово – 2, Кавадарци, […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19 и 1 починато лице

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:   Направени се 1.760 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 48, Битола – 18, Берово – 4, Прилеп, Кавадарци, Штип и Кичево – по 3, Велес – 2, Охрид, Струмица, Гевгелија, Ресен и […]

Вести Македонија Ударни вести

КЗБ препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со Ковид-19

  Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со Ковид-19, освен задолжително носење маски во здравствени установи, аптеки, јавен превоз и домови за стари лица.   Воедно, Комисијата апелира граѓаните да ги почитуваат препораките за лична заштита и хигиена, како што се често миење раце, дезинфекција и одржување […]