Вести Свет Ударни вести

ШПАНИЈА: На референдумот 90 % гласале за независност на Каталонија

Деведесет отсто од гласачите на референдумот во Каталонија гласаа за независност на овој регион од Шпанија, покажуваат прелиминарните резултати од гласањето кое Шпанија го прогласи за илегално. Портпаролот на регионалната влада на Каталонија, Жорди Турул изјави дека 90 отсто од 2,26 милиони Каталонци кои гласале, заокружиле „да“ на гласачките ливчиња за независност. Според него, речиси […]