Алтернатива Настани

Промоција на книги и анимирани филмови според творештвото на Ацо Шопов

  Јубилејот 100 години од раѓањето на Ацо Шопов денeска ќе се одбележи со уште еден голем настан во организација на фондацијата „Ацо Шопов – поезија“. Под наслов „Ацо Шопов – невообичаено“, настанот ќе започне во 19 часот во Кинотеката во Скопје. На настанот ќе бидат промовирани три книги инспирирани од творештвото на Шопов, ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Костадиновска-Стојчевска: Конзерваторски центар-Скопје, 6 децении чувар на културното наследство

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствуваше на одбележувањето на 60-годишниот јубилеј од постоењето и успешно работење на Националната установа Конзерваторски центар-Скопје. Честитајќи го јубилејот, Костадиновска-Стојчевска истакна дека иако станува збор за навидум мала национална установа, Конзерваторскиот центар – Скопје се грижи за голем број споменици кои се белег на нашиот главен град, со богата […]

Алтернатива Настани

Христо Петрески за јубилејот 75 години ДПМ: Белег на новата македонска државност и опстојба

  Друштвото на писателите на Македонија, со самиот датум на формирање – 13 февруари 1947 година, со неговиот прв претседател, Блаже Конески, но и остатантите први членови: Васил Иљоски, Славко Јанески, Блаже Конески, Ристо Крле, Владо Малески, Димитар Митрев, Иван Точко, Коле Чашуле и Ацо Шопов, несомнено, е еден од главните белези на новата македонска […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата-столб на безбедноста, стабилноста и достоинството

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата на РС Македонија со гордост го прослави својот јубилеен роденден и ги одбележа достигнувањата во текот на својот триесет годишен раст и развој.     „Денеска гордо и достоинствено го славиме денот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на Армијата во 19 часот

  Единица на артилерискиот баталјон на Армијата вечер во 19 часот во касарната ,,Илинден” во Скопје ќе изврши почесна артилериска стрелба со истрелување на 10 плотуни од шест артилериски орудија. Два часа претходно, во периодот од 17 до 18 часот ќе биде извршена и пробна артилериска стрелба со по еден истрел од шест артилериски орудија. […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на трибина по повод јубилејот 30 години постоење на Македонски полициски синдикат

  Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, се обрати на трибина на тема „Кривично правна и прекршочна заштита на вработените во МВР, АР, АНБ и УФП”, по повод јубилејот 30 години постоење на Македонскиот полициски синдикат (МПС), а на која заедно со претседателот на МПС д-р Марјан Кицев, присуствуваа и претседател на Советот  на Европски […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски на средба со делегација од Организацијата на резервни офицери по повод 70-годишнио јубилеј

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Организацијата на резервни офицери на Република Северна Македонија (ОРОРСМ) по повод 70 годишниот јубилеј од формирањето на Организацијата.     На средбата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековните активности и задачи на Организацијата, за нивната улога во одбраната и безбедноста, како и за соработката што ја остваруваат […]

Алтернатива Настани

КИНОТЕКА: Одбележување на јубилејниот 60. број на КИНОПИС

  Меѓу активностите на кои Кинотеката е посебно горда – сигурно спаѓа и издавањето на „КИНОПИС – периодичното списание за историја, теорија и култура на филмот и другите уметности“ – кое излегува, единечно или како двоброј, еднаш до двапати годишно. А држејќи чекор со дигиталната ера и дигитализацијата, Кинотеката, на својот сајт (www.kinoteka.mk) – ги има приложено и дигиталните верзии на изданијата на КИНОПИС: од првиот број на списанието, па до бр.55-56 (во PDF-формат) – […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Живко Мукаетов: Нека ни е честит јубилејот, 85 години успешно работење на АЛКАЛОИД

  Обраќање на Живко Мукаетов, Генерален директор, Претседател на управен одбор на Алкалоид АД Скопје по повод 85-годишниот јубилеј на компанијата.   Скромните почетоци на „Алкалоид“ датираат од август 1936 година кога на патот од Скопје кон Велес е отворен еден од најстарите капацитети за преработка на алкалоиди. Со само две постројки со 15 работници, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одбележување 20 години од Охридскиот рамковен договор

  Добри меѓуетнички односи, социјална кохезија, недискриминација и толеранција, нивно имплементирање и континуирано практикување се основните постулати на Охридскиот рамковен договор кој денес одбележува јубилејни 20 години од неговото потпишување. Сите луѓе во оваа земја заслужуваат да живеат достоинствено, да имаат еднакви права и слободи. Токму затоа е важен Охридскиот договор, бидејќи тој донесе нови […]