Вести Македонија Став

ЦО на ЛДП одлучи да гласаат за францускиот предлог

  Либерално демократската партија на седница на Централен Одбор, во врска со информацијата за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од страна на претседателството на Франција со советот на Европска Унија, на 30 јуни 2022 година, ги усвои следните заклучоци:   ЛДП, поаѓајќи од стратешките […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Пендаровски со лидерите на ДОМ, Демократски сојуз и ЛДП

  Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и претседателот на Либерално-демократската партија Горан Милевски, партии кои се дел од владината коалиција. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во земјата и за модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните […]

Вести Македонија Ударни вести

ЛДП: Не е време за предвремени избори, да се одблокира работата на Собранието

  Предвремените парламентарни избори во овој момент не се решение за излез од актуелните проблеми, а иницијативите на опозициските партии се поттикнати единствено од партиските интереси и желбата за освојување на власта, е заклучокот на Либерално-демократската партија по синоќешниот состанок на Извршниот одбор. – Сега е неопходно целата енергија на политичарите да се насочи кон […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ и ЛДП нема да дадат јавна поддршка за други кандидати, но остануваат во владината коалиција

  Движењето „Одлучно за промени“, составено од ЛДП и ДОМ кои на локалните избори настапуваа сами, изразија задоволство од постигнатите резултати како коалиција на локалните избори. Тие ги демантираат шпекулациите дека биле во преговори за ново парламентарно мнозинство или рушење на Владата. ЛДП и ДОМ остануваат во владината коалиција и порачаа дека гласачите сами ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

ОДЛУЧНО ЗА ПРОМЕНИ: ДОМ и ЛДП ги претставија кандидатите за градоначалници

Вечерва во Скопје Граѓанското движење ,,Одлучно за промени”, предводено од Зелената партија ДОМ и ЛДП, официјално ја започна изборната кампања за претстојните локални избори претставувајќи ги своите кандидати за градоначалници и советници. На собирот, што се одржа пред платото на Националната опера и балет, според владините здравствени и безбедносни протоколи, учествуваа многубројни членови, поддржувачи и […]

Вести Македонија Ударни вести

ЛДП и ДОМ за кандидати за градоначалници ги предложи: проф. д-р Антони, Христа Најданов и Катерина Ѓорѓиевска

  Движењето “ОДЛУЧНО ЗА ПРОМЕНИ” иницирано од ЛДП и ДОМ, за кандидати за градоначалници ги предложи: проф. д-р Антони Новотни во општина Центар, Христа Најданов во општина Карпош и Катерина Ѓорѓиевска во општина Зелениково.   Проф. д-р Антони Новотни  е редовен професор по психијатрија на Медицински факултет, Универзитет „Свети Кирил и Методиј“, со долгогодишно работно […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ и ЛДП ја промовираа коалицијата во Битола со мотото „Излези од маглата“

  Лидерите на Зелената партија ДОМ, Маја Морачанин и на ЛДП, Горан Милевски во Битола го промовираа своето коалицирање за претстојните локални избори наречено – Граѓанско движење на Центарот, со мотото „Излези од маглата“. Во своето обраќање пред големиот број битолчани, претседателката на ДОМ, Маја Морачанин нагласи дека и ДОМ и ЛДП се прогресивни партии […]

Вести Македонија

ЛДП: Груевски да го врати мандатот и да не помисли да го попречува СЈО

Соопштение на ЛДП: Никола Груевски да го врати мандатот за составување нова влада и да не се надева дека ќе успее да го укине Специјалното јавно обвинителство. Јасно е како ден дека за да се спасат од одговорност, осомничените од ВМРО-ДПМНЕ се подготвени на се’ само за да се осигураат дека СЈО нема да продолжи […]