Вести Изјави Македонија Ударни вести

Беким Сали е новиот министер за здравство

  „Длабоко сум свесен за огромната одговорност што ќе ја имам како министер за здравство на Република Северна Македонија, особено во период во којшто се соочуваме со најзголемиот предизвик – пандемијата и нејзините последици, изјави Беким Сали од редовите на „Алтернатива“ кој денеска и официјално ја презема функцијата министер за здравство.     Предизвици во […]

Вести Македонија Ударни вести

Хоџа од БЕСА поднесе оставка од функцијата министер

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Хоџа поднесе оставка од функцијата министер, денеска на прес конференција поднесе оставка од својата функција. „Поднесувам оставка од функцијата министер, заедно со двајцата заменици министри“, порача Хоџа. Хоџа рече дека ја реализира оставката што ја најави од претходно, откако  една владејачка партија, на чело со вицепремиерот од нејзините […]

Интервју Текстови Топ теми Ударни вести

ИНТЕРВЈУ: ОЛИВЕР СПАСОВСКИ – МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

ДЕНЕС: Уште не се поминати 100-те дена од вашето министерување во МВР, но може да се забележи големата транспарентност на министерството во извршувањето на досегашните акции со изјави, приемот и соработката со медиумите. До сега имате прифатено повеќе интервјуа и не ги селектирате медиумите, што за разлика од досегашната соработка со ова министерство беше една […]

Вести Македонија

Попоски на министерски состанок во Братислава

Заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од денеска е во дводневна посета на Братислава, каде ќе учествува на неформалниот состанок на министри за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ: Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција. Учеството на Попоски на состанокот […]